McILROY: Obávám se, že golf na olympiádě po roce 2020 nebude

Rory McIlroy - Wells Fargo Championship 2016

Rory McIlroy – Wells Fargo Championship 2016

Není mnoho zpráv, které by o olympijských hrách v Riu de Janeiro mluvily pochvalně. Jsou spíše negativní a bohužel ani golf není výjimkou. Spory okolo stavby hřiště, jeho připravenosti, demonstrace ochránců přírody a korupční skandály byly zažehnány. Hřiště otestováno a prohlášeno za připravené. Teď ale přišly na řadu omluvenky největších hvězd a je otázkou, kdo se nakonec ve startovním poli objeví. Jaká bude konkurence a možná se na stole ještě nakonec objeví otázka startu amatérů.

V kuloárech se o ní pomalu diskutuje a Mezinárodní golfová federace i s touto zatím lehce utajovanou alternativou stále počítá. A plán má připraven. Mohlo by se tak nakonec stát v případě, že by se startovní pole z profesionálních hráčů nepodařilo postavit. Ale nechme poplašných zpráv a tuto otázku až na příští hry v Tokiu roce 2020.

Vše vlastně velmi nenápadně a již v minulém roce odstartoval Australan Adam Scott, který právě s tímto pohledem na hry sám přišel. Již před několika měsíci se nechal slyšet, že olympiáda není pro profesionální hráče, kteří jsou na hřištích a po celém světě vidět každý týden, mají přeplněný kalendář a šance by se měla dát právě nejlepším amatérským golfistům tak, jako je to v jiných sportech. Sám prohlásil, že na nejlepší světové hráče není na hrách nikdo zvědavý a propagaci golfu vůbec nepomůže.

Scott byl nakonec také jedním z prvních, který se ze startovní listiny, respektive olympijského žebříčku, odhlásil a do Ria nepoletí. Ve stejném termínu se z her omluvil také Fižan Vijay Singh, Jihoafričan Louis Oosthuizen a nakonec v průběhu několika málo dnů i jeho krajan Charl Schwartzel. Austrálii tak budou reprezentovat Jason Day a Mark Leishman, Fidži patrně nikdo a Jihoafrickou Republiku Branden Grace a Jaco Van Zyl.

Naštěstí většina světových hráčů, jako Jordan Spieth, Jason Day nebo Rory McIlroy, neuvažuje o tom, že by Rio v jejich kalendáři chybělo a jsou odhodláni na turnaj v polovině srpna dorazit. Ve středu navíc právě McIlroy v rozhovoru v klubovně v Quail Hollow promluvil o přání nebo obavách golf na olympijských hrách trvale udržet.

„Samozřejmě, že si letos v Riu zahraju a předpokládám, že za čtyři roky v Tokiu také. Jsou to zatím jen dvě možnosti, jak získat zlatou olympijskou medaili. Poté zatím nikdo neví, co bude,“ řekl ve středu v Quail Hollow McIlroy.

Poté novinářům potvrdil své obavy, zda se golf na hrách podaří udržet. „Pokud se nám nepodaří dostat z hráčů větší nadšení pro tento turnaj… mám velký strach, že golf už dále na hrách nebude.“

Prozradil také, že daleko větší nadšení pro turnaj má jeho kapitán a blízký přítel Ir Paul McGinley. I to je jeden z důvodů, proč je McIlroy odhodlán do Ria letět a předvést na hřišti co možná nejlepší možný výkon.

„Je to jen týden,“ řekl McIlroy. „Není to nic zvláštního, jít na hřiště, odehrát co možná nejlépe čtyři kola a pokusit se získat první zlatou medaili po 112 letech. A pokud se to podaří. Sám nevím, jakou tato medaile pro mě bude mít hodnotu v porovnání s jinými tituly, kterých jsem ve své kariéře dosáhl, ale možná z pohledu dalších 20 let si uvědomím, že to byl jeden z vrcholů, kterých bych mohl kdy dosáhnout. Kdo ví. Každopádně je to příležitost udělat něco, co jsem ještě nikdy nedělal a nová výzva.“


Kdo je momentálně v aktuálním olympijském žebříčku?
1 Jason Day AUS
2 Jordan Spieth USA
3 Rory McIlroy IRL
4 Bubba Watson USA
5 Rickie Fowler USA
6 Henrik Stenson SWE
7 Dustin Johnson USA
8 Danny Willett GBR
9 Justin Rose GBR
10 Branden Grace RSA
11 Hideki Matsuyama JPN
12 Sergio Garcia ESP
13 Byeong-Hun An KOR
14 Rafa Cabrera Bello ESP
15 Shane Lowry IRL
16 Marc Leishman AUS
17 Soren Kjeldsen DEN
18 Emiliano Grillo ARG
19 Kiradech Aphibarnrat THA
20 Danny Lee NZL
21 Bernd Wiesberger AUT
22 Thongchai Jaidee THA
23 K.T. Kim KOR
24 David Lingmerth SWE
25 Anirban Lahiri IND
26 Victor Dubuisson FRA
27 Martin Kaymer GER
28 Jaco Van Zyl RSA
29 Joost Luiten NED
30 Thomas Pieters BEL
31 Fabian Gomez ARG
32 Thorbjorn Olesen DEN
33 Yuta Ikeda JPN
34 Francesco Molinari ITA
35 Ricardo Gouveia POR
36 Alexander Levy FRA
37 Miguel Tabuena PHI
38 Graham DeLaet CAN
39 Hao Tong Li CHN
40 David Hearn CAN
41 Alex Čejka GER
42 SSP Chawrasia IND
43 Fabrizio Zanotti PAR
44 Ryan Fox NZL
45 WC Liang CHN
46 Mikko Ilonen FIN
47 Brendon de Jonge ZIM
48 Jhonattan Vegas VEN
49 Camilo Villegas COL
50 Danny Chia MAS
51 Angelo Que PHI
52 Nicolas Colsaerts BEL
53 Roope Kakko FIN
54 Felipe Aguilar CHI
55 Rodolfo Cazaubon MEX
56 Cheng Tsung Pan TPE
57 Wen-Tang Lin TPE
58 Carlos Ortiz MEX
59 Adilson da Silva BRA
60 Mardan Mamat SIN


 

Autor článku: GolfDigest C&S

Sdílet

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace