TÝDEN V OLYMPIJSKÉM GOLFU: Stenson vs. krokodýl, Watson vs. bláto, inspirující Phelps, hrdinný Brazilec a vítězný Rose

První olympijská hole-in-one

Je stylové, že vůbec první hole in-one zaznamenal pozdější šampión – Brit Justin Rose takhle vstoupil do historie světového golfu. „Je to skvělá soutěž, musíte se jenom podívat okolo na rozsah celých olympijských her a toho, jak je to velké,“ sdílel své první dojmy z turnaje v Riu de Janeiru.


Watson se stane legendou

„Je to tu bez něj těžké, jde o mého nejlepšího přítele,“ stýskal si Bubba Watson. Tolik chyběl populárnímu Američanovi jeho stálý caddie Ted Scott. Možná jeho absence pak vedla k tomu, že Watsonův putt na 30 stop jich zdolal jen pět. Proč se tak stalo? Jeden z favoritů turnaje neměl zcela čistý putter.  „Můžete si na videu všimnout, že z mého putteru upadl maličký kus bláta,“ vysvětloval.  „Zasmáli jsme se tomu, protože, člověče, díky tomu budu slavný. Stanu se legendou olympijské historie,“ smál se Watson, který na dané jamce (patnáctce) kvůli zablácené holi uhrál bogey.

https://twitter.com/mygogi/status/764505422409637888


Takhle puttuje plavecký fenomén

Připomeňte si nejdelší  televizními kamerami zachycený putt. Autorem je Michael Phelps. Americký plavec ostatně sehrál úlohu i při olympijském golfovém turnaji – setkal se s krajanem Rickiem Fowlerem a jeho mocná fotografie, na které poráží Chada le Close z Jižní Afriky inspirovala Brita Justina Rose na cestě za zlatem.


Domácí hrdina Da Silva

Ač skončil až 39. a celkově se nevešel pod par krásného hřiště navrženého Gilem Hansem, byl to právě on, prošedivělý chlapík křepčící s brazilskou vlajkou, kdo se stal jednou z nejvýraznějších osobností golfového turnaje. Sám jej zahájil první ranou, vrátil tak po 112 letech náš sport pod pět kruhů. Po čtyřech kolech se mu dostalo famózní odměny od fanoušků, tleskali mu tak bouřlivě, jako kdyby snad dosáhl na medaili. „Vůbec jsem nečekal, že to budu já, kdo odpálí první ránu. Bylo to pro mě naprosto výjimečné. Celkově to bylo naprosto neskutečné,“ hlásil čtyřiačtyřicetiletý Brazilec. „Odpálení prvního úderu olympijského turnaje mohu přirovnat snad jen k narození mého syna,“ dodal.


Postupný pád Alexe Čejky

Začal děleným čtvrtým místem a jeho řeči o tom, že si přijel pro olympijskou medaili, najednou dávaly smysl. Jenže poté Čejka, rodák z Mariánských lázní a německý reprezentant, už jen padal. Nejprve na 10. a posléze až na 21. příčku. Nepotvrdil tak své medailové ambice, ani pozici černého koně, do které ho pasovali mnozí odborníci, včetně našeho šéfredaktora Robina Drahoňovského. Podle Golf Channel se při hře tvářil jako slavný basketbalista Michael Jordan.


Setkání amerických idolů

Medialové ambice si splnil jen Michael Phelps. Rickie Fowler sice ve třetím kole povstal, posléze zase upadl do předešlé letargie. Vyčítají mu,  že se nechal příliš rozptýlit děním okolo.


Jágrův bývalý parťák jako caddie

Kanadský golfista Graham De Laet si přivezl do Ria tuze zajímavou posilu – místo svého klasického caddieho Julese Trudeaua, který nebyl k dispozici kvůli obavám z viru Zika, vsadil na svého krajana Raye Whitneyho, legendu hokejové NHL. Whitney je veliký golfový fanoušek, jako nosič holí se osvědčil na turnajích v Arizoně, kde pomáhal sedminásobné vítězce majorů Juli Inkster. „Bylo to skvělé, špičkoví golfisté jdou rychleji, musíte se s nimi držet, čistit hole a vyndávat tu další. Trošku vás znervózňuje, když pomyslíte na všechno, co musíte dělat,“ popisoval bývalý spoluhráč Jaromíra Jágra svou zkušenost. Spolupráce fungovala náramně – po prvním dni stačila na druhé místo, celkově se pak umístil De Laet dvacátý.

 


Stenson dráždil krokodýla

Bez zjevného důvodu, zato se značným zájmem se Henrik Stenson vydal provokovat krokodýla.

https://twitter.com/Howyadoinpal/status/764507392465833985


 

Rose předčil Stensona

Strhující drama až do konce, které rozhodla jediná rána wedgí a následný neproměněný dlouhý putt Henrika Stensona. Švéd si vyzkoušel podobný duel na OPEN CHAMPIONSHIP, kdy přehrál Američana Phila Mickelsona, tentokrát se ovšem musel sklonit před Britem, který přidal do své sbírky turnajový titul z posledního kontinentu, který mu chyběl. „Tohle chutná lépe než jakékoli mé předešlé vítězství. Byl to nejlepší turnaj, jaký jsem kdy hrál. Bylo to něco mezi golfem a karnevalem, prostě něco unikátního. Doufám, že jsme ukázali, o čem golf je. Jsem rád, že to bylo vyrovnané až do konce, což ale úplně nesvědčilo mým nervům,“ řekl Rose.„Poslední přihrávku jsem zvládl magicky,“ dodal o zmíněném úderů wedgí.


 

Phelpsova fotka coby motivace

Mark Fulcher, caddie Justina Rose, přinesl na trénink před zahájením olympijského turnaje obrázek. Byl na něj Michael Phelps, kterak vítězí na trati 200 metrů motýlek.„Součástí našeho přístupu bylo hrát nadoraz a starat se jen sami o sebe. Vím, že takhle taktika mi nutně nemusela dnes nabídnout nějakou výhodu, ale byla pro mě velmi užitečná. Byl jsem celý týden velmi soustředěný. Ta mocná fotka mi hodně pomohla,“ řekl Rose po vítězném finále o své strategii a dojmu z Phelpsovy fotografie, na které se fenomenální plavec stará o své, zatímco jeho konkurent jej sleduje a nekoncentruje se na svůj výkon.

Autor článku: Tomáš Zatloukal

Sdílet

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace