JIŘÍ ZUSKA junior ovládl jubilejní 20. ročník Grand Final FALDO SERIES v Anglii

Světová série Faldo Series letos oslavuje jubilejní dvacátý ročník. Od jeho vzniku touto sérií prošla řada nejlepších amatérských hráčů, kteří se každoročně utkávají ve třech věkových kategoriích. Již podvacáté se tak vítězové zemských finále utkali o prestižn?

_RDP9180_sSvětová série Faldo Series letos oslavuje jubilejní dvacátý ročník. Od jeho vzniku touto sérií prošla řada nejlepších amatérských hráčů, kteří se každoročně utkávají ve třech věkových kategoriích. Již podvacáté se tak vítězové zemských finále utkali o prestižní titul z rukou bývalé světové jedničky Sira Nicka Falda. Právě tato světová legenda a šestinásobný major vítěz stojí za jejím vznikem. Sérií od jejího vzniku prošla řada dnes nejlepších světových hráčů. Mezi vítězi nechybí taková jména jako Rory McIlroy, Yani Tseng, Marc Warren, Oliver Fisher, Melissa Reid, Carly Booth nebo Holly Clyburn. Letos se do světové historie a mezi jména šampionů zapsal i český zástupce, Jiří Zuska junior, vítěz kategorie chlapců pod 18 let turnaje Faldo Series Czech Republic Championship z plzeňské Dýšiny. Předčil tak předchozí úspěchy Šimona Zacha, Vítka Nováka nebo Marušky Luňáčkové, kterým se nikdy na titul ve velkém finále dosáhnout nepodařilo. Nejblíže k vítězství měl v roce 2014 Šimon Zach, který obsadil konečné druhé místo. Letošní Grand Final Faldo Series se odehrálo v Anglii, na hřišti resortu Stoke by Nayland Hotel Golf & Spa v Colchesteru. Ještě nikdy v historii se nestalo, aby finále ovládl český hráč. Navíc s náskokem čtyř ran před ostatními soupeři. Sedmnáctiletý Jiří Zuska junior zvládl první dvě kola hřiště Gainsborough Course s parem 72 za skvělých 67-69 ran a do posledního kola nastupoval z první pozice. Ve třetím kole dokázal přidat další dvě rány pod par a s celkovým skóre -7 (67-69-70 - 206 ran) finálový turnaj Faldo Series celkově ovládl. Během tří kol dokázal v Anglii zahrát 2 eagly, 10 birdie, 5 bogey a jediné double bogey. Trojici hráčů na druhém děleném místě, kterými byli Američan Frankie Capan, Angličan Harry Goddard a Brazilec Herik Machado, za sebou nechal o čtyři rány. Sedmnáctiletý Zuska si tak zajistil také pozvánku na finále asijské série, které se v roce 2017 odehraje na hřišti Laguna Lang Co Golf Club v Danangu ve Vietnamu. zuska-sc „Bylo to absolutně super! Počasí přálo, spoluhráči ve flightu byli super, moje hra byla super, takže rozhodně jsem nanejvýš spokojený. Byly to trošku nervy na druhé devítce, na šestnáctce jsem přepálil green, dostal jsem se do zbytečných problémů, ale hráč, co šel se mnou na 17. jamce zahrál 9, což mě dostalo do takové pohody, že mi stačily bohatě 2 pary na vítězství!“ napsal později na svůj Facebook Zuska. Další český zástupce Nicolas Schellong obsadil se skóre +2 konečné 10. dělené místo, třetí Čech Hynek Groh pak s výsledkem +8 skončil jednadvacátý. Kategorii dívek ovládla celkově se skóre +2 Slovenka z Ústí nad Labem Sára Marion Zrníková. Hráčka golfového klubu Hodkovičky, která již delší dobu trénuje v Golfové akademii Skopový. České zástupkyně Jana Melichová a Tereza Koželuhová obsadily s výsledkem +7 dělené páté, resp. se skóre +20 jedenácté místo.