TABU MUIRFIELDU padlo, ale kritice McILROYE se nevyhnulo

LETTER_Tabu trvající neuvěřitelných 273 padlo. Muirfield Golf Club, jeden z nejstarších ve Skotsku a tím i ve světě, odhlasoval možnost vstupu i pro ženy jako členy klubu.

Vrátil se tím i mezi hřiště, která mají výsadu pořádat The Open Championship, nejstarší ze čtyřlístku majorů. Ani tahle revoluční změna ale klub neušetřila od poměrně zdrcující kritiky Roryho McIlroye.

Tahle zpráva už golfovým světem proběhla. Až druhé hlasování členů Muirfield Golf Clubu rozhodlo o tom, že se ženám otevřela cesta ke členství v dosud striktně pánském klubu.

Pro vstup žen hlasovalo těsně přes 80 procent členů, takže byla splněna nutná dvoutřetinová většina. To se při loňském prvním hlasování nepodařilo splnit a Muirfield byl tehdy vyřazen ze seznamu hřišť pro The Open.

profimedia-0325429505I tak ale 123 členů hlasovalo proti přijetí žen za členy a pro zachování historického statutu klubu. Právě oni byli terčem sžíravé kritiky aktuálně třetího hráče světa Rory McIlroye.
„Muirfield nikdy nepatřil k mým nejoblíbenějším hřištím, na kterých se hraje The Open, takže bez ohledu na rozhodnutí o přijetí žen a o tom, že se vrací mezi hřiště pro Open, kdyby zůstal mimo, nebyl bych z toho nijak nešťastný,“ přiznal McIlroy.

„Ale mluvil jsem o tom už v době, kdy při prvním hlasování bylo členství žen v klubu zamítnuto. Myslím, že v dnešní době, kdy ženy řídí některá průmyslová odvětví, společnosti a některé jsou hlavami států, je nemyslitelné, aby se nemohly stát členkami golfového klubu. To je neslušné, mimo realitu, to je směšné,“ rozhorlil se severoirský golfista.

Vedení R&A na hlasování reagovalo promptně a vrátilo Muirfield mezi hřiště pro The Open. Nejbližší šancí, aby se na zdejším proslulém hřišti opět major hrál, je ale až rok 2022.

„Bez ohledu na to, že se Muirfield otevřel konečně i ženám, až se sem vrátí The Open, a nebo pokaždé, když se v Muirfieldu objevím, budu cítit pachuť ve svých ústech. Nechápu, že to trvalo tak dlouho,“ doplnil McIlroy.

Muirfield, klub založený v roce 1774, hostil The Open už 16krát a naposledy v roce 2013 tam triumfoval Phil Mickelson. Nick Faldo na tomto hřišti získal dva ze šesti major titulů v letech 1987 a 1992.

– ALOIS ŽATKULIAK
Autor je editorem magazínu Golf Digest.

Foto PROFIMEDIA


 

Autor článku: GolfDigest C&S

Sdílet

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace