TÝDEN VE SVĚTĚ GOLFU: Spieth pobláznil diváky, ranou z písku vyhrál Travelers. Na Casa Sereně hořelo

Neuniklo vám minulý týden?  Požár na Casa Sereně. Finálové kolo LETAS bylo zrušeno, zvítězila Francouzka Andre Velké drama přinesl finálový den na Casa Sereně, kde se konal premiérový ročník Foxconn Czech Ladies Challenge ze série LET Access Series. Kupodivu nešlo

Neuniklo vám minulý týden?

Požár na Casa Sereně. Finálové kolo LETAS bylo zrušeno, zvítězila Francouzka Andre

letas_casa_serena_pozarVelké drama přinesl finálový den na Casa Sereně, kde se konal premiérový ročník Foxconn Czech Ladies Challenge ze série LET Access Series. Kupodivu nešlo o dramatickou zápletku přímo na hřišti, ale v blízkosti klubovny místního resortu. Ranní požár v garáži klubovny způsobil, že se finále nemohlo odehrát. V sobotu si zahrály pouze tři nejlepší hráčky po dvou kolech, které si to rozdaly v rozehrávce o vítězství. Nejšťastnější byla Francouzka Lucie Andre.  Požár vypukl v garáži krátce po čtvrt na osm, a na místo se sjel hasičský sbor, který oheň poměrně rychle uhasil. K žádnému zranění nedošlo, pouze uskladněné bagy některých hráček musely projít důkladnou očistou. Horší už to bylo se zázemím turnaje. Vyřazen byl elektrický proud, poškozeny vnitřní instalace a při pozdějším startu hrozilo, že se hráčky nedostanou včas na pražské letiště.  Pouze vedoucí hráčky stihly odehrát rozehrávku o titul. Z trojice Nina Muehl, Agathe Sauzon a Lucie Andre byla úspěšná posledně jmenovaná. Francouzka se v play-off na tři jamky dostala do vedení o dvě rány a na poslední jamce si vítězství pohlídala.
Lucie Andre, vítězka premiérového ročníku Foxconn Czech Ladies Challenge (Foto: Zdeněk Sluka)

Žádná z českých hráček do finálového kola nenastoupila. A tak zůstala nejlepší Karolína Vlčková, která při svém debutu jako profesionálka, skončila po druhém kole na děleném sedmém místě. Dalších pět Češek prošlo cutem, zbylé domácí hráčky zůstaly za jeho branami.  Konečné pořadí

Magický Spieth pobláznil diváky. Zavěsil bunkershot a vyhrál Travelers

Jordan Spieth Asi nejvíc elektrizujícího vítězství letošní sezóny byli svědky diváci na Travelers Championship. Jordan Spieth předvedl na první jamce play-off senzační ránu z bunkeru do jamky, díky které mohl slavit svůj desátý titul na PGA Tour.  Už v úvodu turnaje nasadil Spieth laťku hodně vysoko, po prvním kole vedl se skóre -7 a vedení si udržel až do konce. Ale tak snadné to neměl. Krok s ním dlouho držel Boo Weekley, jenže poslední devítka turnaje mu nevyšla, a tak se do boje o titul přihlásili jiní. Zejména ve skvělé formě hrající Daniel Berger. Vítěz FedEx St. Jude Classic z předminulého týdne Spietha dotáhl a skvělým kolem za 67 (-3) si vynutil play-off. V něm měl zpočátku navrch, Spieth totiž z týčka trefil strom, od kterého se mu míček sice šťastně odrazil na fairway, ale k jamce to měl ještě 227 yardů. Následná rána skončila v bunkeru, zatímco Berger trefil green. Možná Spiethovi pomohla zkušenost, že stejný bunkershot ze stejného bunkeru si vyzkoušel už v řádném kole. Každopádně potvrdil, že hra z bunkeru mu nedělá žádné problémy, ba naopak, patří v ní k nejlepším hráčům na okruhu. Skvělá rána, míček zapadl na dno jamky a Spieth začal šílet.  "Je to pravděpodobně nejšťastnější vítězství. Se všemi těmi zvraty dnes," řekl Spieth v euforii. "Šílel jsem, byla to zábava," popisoval moment vítězství, kdy poté, co míček skončil v jamce, zahodil hůl a utíkal si dát populární "bříško" s kedíkem Michaelem Grellerem.  https://twitter.com/ForePlayPod/status/879103104502857728 Konečné pořadí

MATUŠ ovládl Černý Most. Pokořil startovní pole i REKORD hřiště

letter-Třetí turnaj série PGA Moneta Czech PGA Tour 2017 se stal jasnou kořistí Stanislava Matuše. Nejen, že ve druhém kole nedal nikomu šanci, ale dokázal zahrát čisté kolo s osmi birdie a pokořit i rekord hřiště. Ten měl až doposud z bílých odpališť hodnotu 65 ran. Matuš dokázal ve druhém kole zahrát osm ran po par a s celkovým skóre -11 (69-64 – 133 ran) jasně opanoval čelo startovního pole. Na druhém děleném místě a se shodným výsledkem -7 (68-69 – 137 ran) skončili Filip Mrůzek a Aleš Kořínek. Čtvrté místo si zápisem -5 (72-67 – 139 ran) zajistil Martin Příhoda a až na páté místo se nepovedeným druhým kole propadl lídr po prvních osmnácti jamkách Ondřej Lieser. Po prvním kole, kdy vedl startovní pole s výsledkem -5, zahrál ve čtvrtek jednu ránu nad par, celkově pak -4 (140 ran). IMG-20170622-WA0003 Matuš je tak po třech turnajích, dvou druhých místech (Austerlitz a Lázně Bohdaneč, prohrál až v play-off s Filipem Mrůzkem) a jednom prvním místě (Černý Most) nejúspěšnějším hráčem české PGA a jen tak potvrzuje i postavení nejlepšího českého hráče letošního roku. Kromě domácích turnajů se mu daří také na německé Pro Golf Tour, kde dokázal zvítězit v rakouském St. Pöltenu a v celkovém žebříčku Order of Merit mu patří průběžné páté místo zajišťující kartu na Challenge Tour pro roke 2018. Ve světovém žebříčku je momentálně také nejlépe postaveným českým hráčem. Kdy jeho současná pozice má hodnotu 600. Před sebou má ještě v dobře rozjeté sezoně posledních osm turnajů Pro Golf Tour, kvalifikaci na The Open a na koci roku také pravděpodobně kvalifikační školu European Tour, kde se pokusí probojovat až do poslední fáze, která se tradičně odehraje až v listopadu ve Španělsku. Celý článek ZDE

Mickelson se po 25 letech rozešel s kedíkem „Bonesem“. Je čas na změnu, řekl

Phil Mickelson a jeho caddie Jim „Bones“ Mackay tvořili jednu z nejúspěšnějších a nejznámějších dvojic v golfu. Společně vyhráli 41 titulů na okruhu PGA Tour, včetně pěti majorů. Proto je jejich rozchod po čtvrt století velkým překvapením. „Po 25 úspěšných a nezapomenutelných letech  jsme se já a „Bones“ rozhodli ukončit náš vztah hráče a caddieho. Nestalo se to kvůli jednomu incidentu, prostě cítíme, že je čas na změnu,“ stojí v úvodu Mickelsonova prohlášení. „Bones“ nosil bag Leftymu takřka celou profesionální kariéru. Jejich spolupráce začala v červnu 1992 a symbolicky skončila téměř přesně po 25 letech. Posledním turnajem legendárního dua se stal FedEx St. Jude Classic před dvěma týdny. Právě na tomto turnaji ještě Mickelson spolupráci se svým parťákem oslavoval. „V pondělí nebo v úterý to bude 25 let, poprvé jsme spolu hráli na hřišti Fermington. Tenhle týden je to přesně 25 let. Pokaždé, když se vrátím do Memphisu, vzpomenu si na tenhle výjimečný moment,“ říkal 7. června Lefty. Minulý týden se hodně mluvilo o Mickelsonově účasti či spíše neúčasti na US Open. Levoruký Američan se nakonec odhlásil, ve čtvrtek, kdy bylo na programu první kolo, totiž byl u promoce své dcery. Turnaj nestihl. Přesto do poslední chvíle věřil, že špatné počasí by start prvního kola mohlo zpozdit a on by svůj tee time stihl. Proto před turnajem vyslal svého kedíka na průzkum hřiště. Ale marně. Ve Wisconsinu panovalo příznivé počasí, a start se neodložil. PGA: DEAN & DELUCA Invitational - Second Round „Vztah kedíka a hráče většinou nevydrží tak dlouho. Vždycky budu vděčný, že jsem byl svědkem Philovy kariéry,“ uvedl ve svém prohlášení caddie. „Když mě Phil v roce 1992 najal, měl jsem jedno přání. Kedit na Ryder Cupu. Loni v Hazeltine hrál Phil svůj jedenáctý Ryder Cup. Bylo úžasné mít místo v první řadě. Přeji Philovi jen to nejlepší. Až příště vyhraje (určitě to bude Masters), tak budu mezi prvními, kdo mu pogratuluje,“pokračoval „Bones“. Ten nevyužije svého veta, které mu poskytl Mickelson. Mohl ho využít v případě, že by nesouhlasil s rozhodnutím. „Nevyužiji ho. Ve vší slávě bych ho předal dál,“ dodal. Mickelson dlouho náhradu nehledal. Jeho novým nosičem se stane bratr Tim, který loni skončil s prací golfového trenéra na univerzitě Arizona State, aby se stal manažerem Jona Rahma. Phil využije práce svého bratra pravděpodobně na Greenbrier Classic příští měsíc.

Argentinec Romero zvítězil v Německu, Češi na Challenge neprošli cutem

Velký souboj o titul se strhl také v Německu na European Tour. Na BMW International Open, kam se sjela evropská špička, se o vítězství rozhodovalo na poslední jamce. Ve finálovém kole bezchybný Andres Romero, který hraje převážně zaoceánskou PGA Tour, zahrál nejlepší kolo dne za 65 (-7). Přemohl trojici ve složení Thomas Detry, Richard Bland a Sergio García a po deseti letech se radoval z dalšího triumfu na nejlepší evropské sérii.  "Byl jsem nervózní, když jsem přicházel na osmnáctý green. A když jsem si uvědomil, že mi na vítězství stačí dva putty, nervozita ještě stoupla. Ale naštěstí jsem zahrál dva putty a teď držím trofej v rukou a užívám si tenhle okamžik," líčil vítěz.  Andres Romero zvítězil na BMW International Open

Češi na Challenge neprošli cutem

Dvojice českých hráčů  se představila na dalším turnaji Challenge Tour. V Dánsku bylo k projití cutem zapotřebí skončit v červených číslech a to se ani jednomu z Čechů nepovedlo. Jan Cafourek zahrál dvě vyrovnaná solidní kola v paru, ale na postup to stačit nemohlo, od cutu ho dělily dvě rány. Petr Gál pokazil už první kolo (79) a jeho šance na víkendová kola se rázně ztenčily. Nakonec skončil hluboko v poli poražených. Dobrou formu chtěl potvrdit i Slovák Peter Valášek, který nedávno zářil na Pro Golf Tour ve Slavkově. Ale ani on nenašel správný recept na hřiště Royal Oak GC a turnaj pro něj skončil druhým kolem.  Konečné pořadí