TÝDEN VE SVĚTĚ GOLFU: Češi vyhořeli doma na Challenge Tour, Rahm vyhrál turnaj McIlroye

Neuniklo vám minulý týden? Češi doma na Challenge Tour vyhořeli, Matuš v Německu v top 10 Výhodu domácího prostředí ve svůj prospěch absolutně nevyužili čeští hráči na Zbraslavi, kde se konal první ročník Prague Golf Challenge. Turnaje z kategorie Chal

Neuniklo vám minulý týden?

Češi doma na Challenge Tour vyhořeli, Matuš v Německu v top 10

_RDP3885Výhodu domácího prostředí ve svůj prospěch absolutně nevyužili čeští hráči na Zbraslavi, kde se konal první ročník Prague Golf Challenge. Turnaje z kategorie Challenge Tour se zúčastnilo hned dvanáct Čechů, nikdo však nedokázal prolomit hranici cutu na skóre -3. Největší naděje se vkládaly do dvojice Filip Mrůzek a Jan Cafourek. Prvně jmenovaný minulý týden bojoval o místo na evropském majoru The Open. Nevedl si vůbec špatně, do posledních jamek hrál alespoň o play-off o jedno ze tří postupujících míst. Do Prahy tak přijížděl se solidní formou, jenže na něj dolehla únava z náročného programu a na Zbraslavi se mu nedařilo. Se skóre +3 zůstal daleko za hranicí cutu. Jan Cafourek byl po prvním kole nejblíže postupu do víkendových kol. Jediný Čech hrající i o víkendu na Challenge Tour na Kunětické Hoře zahrál na úvod dvě pod par, ale ve druhém kole selhal (77) a stejně jako Mrůzek dohrál na +3. Další čeští golfisté postupně odpadali a jedinou nadějí na cut zůstával Daniel Suchan. Ještě do čtrnácté jamky druhého kola držel postupová místa, jenže dvě jamky (double bogey a bogey) ho poslaly pod čáru cutu, ze které se už nedostal. Výkon českých hráčů se dá nazvat fiaskem, neboť hřiště na Zbraslavi působilo bezbranným dojmem a řada hráčů si s ním hravě poradila. Výsledek -15 nestačil na top 10, vítězem turnaje se stal Garrick Porteous se skóre -24. Angličan do turnaje Prague Golf Challenge ani jednou neprošel cutem v této sezóně, zbraslavská osmnáctka mu ale sedla náramně, vyhrál o pět ran. Konečné pořadí Matuš na Pro Golf Tour znovu v TOP 10 Další důležité body do pořadí Order of Merit Pro Golf Tour si připsal v sobotu Stanislav Matuš. V německé Bochumi obsadil skvělé šesté místo a nebýt pomalejšího rozjezdu, mohl myslet i na vyšší příčky. Stejně jako Mrůzek se i Matuš minulý týden v úterý účastnil kvalifikace o postupová místa na The Open. A stejně jako Mrůzek nebyl daleko od senzace, ve čtvrtek už ale rozehrál Sparkassen Open na Pro Golf Tour. Po úvodních 70 ranách (-2) trochu hazardoval s cutem, jenže ve druhém kole veškeré pochybnosti odmítl, zahrál 64 (-8) a naopak se přihlásil do bojů o top 10. A nebýt závěrečného bogey ve finálovém kole, mohl se podělit o třetí místo. Se skóre -18 se čerstvý člen Czech Golf Teamu umístil na šestém místě a získal 1210 eur, v pořadí Order of Merit zůstává na pátém místě, které by zaručovalo plnou kartu na Challange Tour v příští sezóně. Turnaje v Německu se účastnil také Martin Příhoda. Čtyři rány pod par po dvou kolech mu zajistily cut, ve finále si ale pohoršil a umístil se na děleném 43. místě. Konečné pořadí

Váňová sahala po triumfu na LETAS, srazilo ji až finálové kolo

Skvělým způsobem rozehrála další turnaj LET Access Series v Belgii Šideri Váňová. Po dvou kolech byla po výsledcích 68 a 70 ran druhá, tři rány za vedoucí Španělkou Silvií Banon. Ovšem finále české hráčce nevyšlo, zahrála 74 (+3) a obsadila konečnou sedmou pozici. Turnaje se účastnily ještě další tři Češky. Eva Koželuhová se skóre +14 zůstala daleko za hranicí cutu. Amatérka Kristýna Abrahamová cutem prošla, ale ani jednou nezahrála pod par a skončila na děleném 46. místě. Lucie Hinnerová si finálovým kolem v paru polepšila na konečné 16. místo. Konečné pořadí

V Irsku vládl Rahm, McIlroy na svém turnaji neprošel cutem

První titul na European Tour získal v neděli španělský golfista Jon Rahm. Na Dubai Duty Free Irish Open vyhrál v rekordním skóre -24 o šest ran před dvojicí Ramsay, Southgate. Po skončení turnaje tak měl spoustu důvodu k úsměvům a velebil snad všechno, co mohl. „Je taková pocta být součástí historie na tomhle turnaji. Byl to pro mě úžasný týden v tak skvělé zemi a na tak skvělém hřišti,“ zářil Rahm, který se stal třetím španělským vítězem irského Open vedle Sergia Garcíi, Seveho Ballesterose a Josého Maríi Olazábala. „Být ve společnosti těchto tří mých hrdinů je pro mě opravdu speciální,“ prohlásil 22letý Španěl. Ten se díky triumfu vrátil do elitní desítky světového pořadí. Nyní mu patří osmá příčka. V neděli však mohlo být všechno úplně jinak. Rahm se měl ve finálovém kole dopustit prohřešku proti pravidlům. Při přemarkování míče totiž umístil míč blíže jamce. Podle hlavního rozhodčího Andy McAfeeho umístil Rahm míček jen o milimetry blíže a nebyl úmysl porušit pravidla, proto zůstal Rahm bez trestu. Největší hvězda turnaje Rory McIlroy, jehož nadace byla hostitelem, opouštěl Portstewart už po dvou kolech. Po loňském vítězství se letos protrápil k výsledku v paru a po skončení neskrýval velké zklamání. „Jsem frustrovaný,“ řekl novinářům. Během dvou dnů ho nejvíce trápila krátká hra, kvůli které nebyl schopný dosáhnout lepších číšel. „V krátké hře jsem dělal hloupě chyby, nebyl jsem moc efektivní. Dlouhá hra byla v pohodě, jen tu krátkou musím zlepšit,“ hledal důvody už čtvrtého marného pokusu o cut z pěti účastí na Irish Open. Konečné pořadí https://www.youtube.com/watch?v=uEnbX0PDcWc

První titul na PGA Tour pro Schauffeleho

Premiérového vítězství na PGA Tour se na Greenbrier Classic dočkal Xander Schauffele. Třiadvacetiletý Američan o svém vítězství rozhodl na poslední jamce turnaje, kde zahrál birdie. Klíčové ráně do greenu osmnácté jamky předcházel kritický moment v rozhodnutí, která hůl bude tou správnou pro zasažení greenu. „S kedíkem jsme váhali mezi devítkou a pitching wedgí. Když jste pod tlakem, nechcete hrát volně, tak jsme rychle vytáhli pitching wedge,“ řekl k osudovému okamžiku. Po birdie musel ještě čekat, co předvedou další adepti na titul Robert Streb a Sebastian Munoz. „Na pár minut jsem se zavřel v šatně. Je to neuvěřitelný pocit. Tohle je upřímně splněný sen,“ dodal. Konečné pořadí https://www.youtube.com/watch?v=dkPx8ONInrU