TÝDEN VE SVĚTĚ GOLFU: US Women's Open pro Korejku Park, Cafourek dal cut na Challenge

Neuniklo vám minulý týden? Má Jižní Korea novou hvězdu? US Women’s Open vyhrála 23letá Park Vyhrát major v nováčkovské sezóně není vůbec špatný počin. Zvlášť, když k tomu ještě připočteme další čtyři top 10 z turnajů LPGA. Sung Hyun Park ale o tit

Neuniklo vám minulý týden?

Má Jižní Korea novou hvězdu? US Women’s Open vyhrála 23letá Park

Vyhrát major v nováčkovské sezóně není vůbec špatný počin. Zvlášť, když k tomu ještě připočteme další čtyři top 10 z turnajů LPGA. Sung Hyun Park ale o titul z US Open usilovala už loni, po polovině turnaje vedla. Tehdy však svou jízdu ještě nedotáhla k úspěšnému konci. Letos si vše vynahradila v Bedminsteru, kde na hřišti Donalda Trumpa získala svoji první vítěznou trofej v USA. [caption id="attachment_21172" align="alignleft" width="500"]Sung Hyun Park vyhrála US Women's Open Sung Hyun Park vyhrála US Women's Open 2017 (Foto: Profimedia)[/caption] A rovnou tu nejcennější. Z pouhých dvou startů na americkém Open má třetí a první místo. Trochu to připomíná hvězdnou bilanci Jordana Spietha z Masters (v prvních třech ročnících dvě druhá místa a jedno vítězství). Zdá se, že LPGA má mezi hráčkami novou hvězdu. Přestože Park do turnaje nevlétla tak raketově jako loni, mrzet jí to nemuselo. To nejlepší si totiž nechala na finálová kola a přemohla jak své krajanky, včetně sedmnáctileté Hye Jin Choi, tak Číňanku Shanshan Feng. „První dvě kola nebyla nejlepší, ale věřila jsem v sebe sama v závěrečných kolech,“ řekla šťastná Korejka. O titul nejmladší vítězky na LPGA bojovala sedmnáctiletá amatérka Choi, která by se v případě vítězství stala první amatérskou vítězkou US Women’s Open od roku 1967. Samostatné druhé místo je i tak fantastickým výsledkem pro mladou Korejku. Po třech dnech měla k titulu nejblíže bronzová medailistka z Ria Shanshan Feng. Finálové kolo ale nezvládla a s turnajem se loučila sněhulákem. „Dařilo se mi až do té poslední jamky. Celkově to byl ale skvělý týden, neměla jsem vůbec žádná očekávání,“ zhodnotila Feng. Na děleném 21. Místě skončila Jessica Korda (Even par), její mladší sestra Nelly o pár pater níže, se skóre +6 obsadila dělenou 44. pozici.   Konečné pořadí

Cafourek ztrácel v neděli, z Itálie veze 29. místo

Závěrečné kolo na Sardinii Janu Cafourkovi sice nevyšlo, přesto může odjíždět spokojený. Po Zbraslavi dostal českou vlajku opět do finálových kol. Cutem navíc prošel i Petr Gál, který v neděli zahrál dvě pod par a veze dělené 55. místo. Cafourek do finálového kola vstoupil dobře, na pětiparové jedničce zahrál birdie. Pak ale ztratil dvě rány, které kompenzoval dalším birdie šestce, tím ale skórování skončilo. Ve zbytku kola už Cafourek přidal pouze jedno bogey a dohrál za 72 ran (+1). Místo boje o top 10 se musel spokojit s umístěním na konci třetí desítky. Petr Gál měl divokou první devítku, na které zahrál nejprve dvě birdie. Pak ale přidal sérii tří bogey bogey v řadě a k berdíkům se znovu vrátil až na druhé devítce. První cut (dělené 55. místo) od loňské sezóny na Challenge Tour vlije Gálovi do žil potřebné sebevědomí. Konečné pořadí_RDP4516

Cabrera Bello uspěl v play-off, ve Skotsku získal první titul po 5 a půl letech

Rekord hřiště 64 ran mu pomohl dostat se do bojů o titul na Aberdeen Asset Management Scottish Open. A když Callum Shinkwin na poslední jamce finálového kola odmítl vyhrát svůj první profesionální titul, v rozehrávce dostal příležitost Rafa Cabrera Bello, který nabídnutou šanci využil. Po pěti a půl letech se raduje ze svého třetího triumfu na European Tour. [caption id="attachment_21176" align="alignleft" width="500"]Rafa Cabrera Bello vyhrál Scottish Open (Foto: Stuart Wallace/Shutterstock) Rafa Cabrera Bello vyhrál Scottish Open (Foto: Stuart Wallace/Shutterstock)[/caption] „Jsem strašně šťastný. Tolikrát jsem byl nahoře, ale vždycky se něco obrátilo proti mně. Už jsem začínal cítit tlak pokaždé, když jsem o titul hrál,“ přiznal Cabrera Bello. V prvních kolech se Španěl trochu zahříval, v sobotu se vyšplhal výš průběžným pořadím a zdaleka nejlepší výkon v turnaji si schoval na finálové kolo. Čtyřiašedesát ran (-8) ho usadilo na vedoucí pozici. Na titul si dělal po třetím kole zálusk Ian Poulter, jenže v neděli mu to nešlo a nakonec obsadil deváté místo. Životnímu úspěchu měl nejblíže Angličan Callum Shinkwin. Finálové kolo zvládal bez ztráty a na poslední jamce mu stačilo zahrát par a stal by se novým šampionem. Pětipar ale nezvládl, když do vítězství neproměnil metr a půl dlouhý putt, který navíc nechal trestuhodně krátký. „Byl to skvělý týden,“ hodnotil své vystoupení hráč, který před turnajem Open de France neprošel devětkrát v řadě cutem. O svou existenci se nyní bát nemusí, druhé místo mu navíc přineslo na turnaji Rolex Series 770 tisíc dolarů. „Za druhé místo jsem šťastný, ale myslel jsem na titul,“ smutnil Shinkwin. Cabrera Bello zahrál na první jamce rozehrávky (18.jamka, par 5) úžasnou ránu do greenu na 250 metrů trojkou dřevem. Posadil ji na tři metry od jamky. "Jedna z mých nejlepších ran v životě," jásal Španěl. Mrzet ho nemuselo ani to, že putt do eaglu neproměnil, k vítězství mu stačilo birdie.  Konečné pořadí

DeChambeau získal na John Deere titul i pozvánku na The Open

Neuvěřitelný boj o titul se strhl v Ilinois na John Deere Classic. V jeden moment finálového kola bylo prvních 38 hráčů nahuštěno ve čtyřech ranách, vyhrát mohl prakticky kdokoliv. Bylo jasné, že o novém šampionovi rozhodne závěrečná devítka. Bryson DeChambeau ji zvládl šest ran pod par, vyhrál svůj první titul na PGA Tour a zajistil si místo na The Open. „Ani nevím, co to pro mě znamená,“ šokovaně odvětil DeChambeau. „Tvrdě jsem pracoval celý život, abych tohle dokázal. A vyhrát zrovna John Deere, kde jsem před pár lety začínal, je prostě neskutečné,“ radoval se 23letý Američan. Kromě vítězství a peněžní odměny ve výši jednoho milionu dolarů si v příštím roce zahraje Masters, US Open i PGA Championship. Hlavně si ale na poslední chvíli vybojoval účast na The Open v Royal Birkdale, které startuje už v tomto týdnu. „Je skvělé hrát The Open, v domově golfu, kde se golf zrodil,“ těší se DeChambeau na evropský major. O titulv závěrečném kole přišel Patrick Rodgers, který ještě do sedmnácté jamky dělil vedení s DeChambeauem, jenže na pětiparové sedmnáctce se dopustil bogey a skórovat na těžké osmnáctce se mu nepovedlo. Úžasný víkend prožil Steve Stricker, trojnásobný vítěz turnaje, který po 65 a 64 ranách obsadil dělenou pátou příčku. Tradičně dobrým výkonem se na tomto turnaji prezentoval i Zach Johnson, stejně jako Stricker skončil pátý. Konečné pořadí https://www.youtube.com/watch?v=C7y-hUoY0lI

Hinnerová přivezla ze Španělska 23. místo

hinnerova_3Dalšího turnaje LET Access Series se zúčastnily dvě české profesionálky Lucie Hinnerová a Šideri Váňová. Ve Španělsku se dařilo Hinnerové, která obsadila dělené 23. místo. Váňová naopak neměla svůj týden a neprošla cutem. Hinnerové vyšlo parádně druhé kolo, které zvládla za 67 ran (-3) a zajistila si účast ve finálovém kole. Váňová potřebovala po 74 ranách v úvodním kole zahrát druhé kolo výrazně pod par, aby si zahrála poslední kolo. To se jí nepovedlo, zahrála 77 ran a s turnajem se loučila. Hinnerová ve finále nehrála tak dobře jako v předchozím dnu, do karty zapisovala i jedno double bogey a v celkovém součtu dohrála za +3. V Order of Merit patří Hinnerové 48. místo, Váňová je na 72. příčce. Konečné pořadí

České reprezentační výběry na boje o medaile nedosáhly

Reprezentační týmy mužů, žen, chlapců a dívek vyrazily do čtyř koutů Evropy hájit české barvy amatérského golfu. Z Rakouska přivezli muži historicky nejlepší umístění, když v elitní divizi Evropy skončili jedenáctí, ženám, chlapcům i dívkám se tolik nedařilo. Po loňském postupu z druhé divize chtěli muži na hřišti Diamond Country Club svou příslušnost v elitní divizi uhájit a pokusit o boje o medaile. Ty však zůstaly týmu zapovězeny, a tak muže čekal boj v jamkové hře ve druhém flightu (druhá skupina). V té si poradili s Německem, které porazili 3:2 a hlavní cíl záchrany splnili. V souboji s Dánskem sice padli, ale Island v posledním dni šampionátu porazili a obsadili konečné 11. místo. Ženy už se musely obejít bez Karolíny Vlčkové, která nedávno přestoupila k profesionálkám. V Portugalsku před nimi stál úkol odčinit loňskou blamáž (poslední místo). To se jim sice povedlo, ale konečné 12. místo není nic nad čím by měl tým jásat. Oporou českého týmu byla po celý týden Kateřina Vlašínová, která hrála velmi dobře ve hře na rány a získala i důležité body v jamkové hře. Zklamané ze Španělska odjíždělo družstvo chlapců do 18 let. Tým, který měl ambice na boje o medaile, se na mistrovství trápil a hledal optimální formu. Po kvalifikaci skončilo mužstvo deváté,  v jamkové hře dokázalo porazit pouze slovenský tým, s Rakouskem i Nizozemskem prohrálo shodně 2:3. Chlapecký tým tak obsadil 12. místo. Mistrovství Evropy dívek do 18 let se konalo ve Finsku, kde celý týden panovalo chladné a deštivé počasí. V kvalifikaci obsadily dívky deváté místo, v jamkové hře prohrály se Slovinskem 2:3, další zápasy už byly v režii českého týmu. Výhra 3,5:1,5 nad Norskem i Skotskem však nepřinesla lepší než 13. místo. V kategorii dívek si poslední účast připsala Sára Kousková, která by mohla v příštím roce posílit ženy.