TÝDEN VE SVĚTĚ GOLFU: Spilková na British Open prošla poprvé cutem, WGC ovládl Matsuyama,

Neuniklo vám minulý týden? Spilková se rozloučila s British Open kolem pod par, titul ubránila Kim Závěrečné kolo British Open se Kláře Spilkové povedlo. Česká hráčka se se svým druhým letošním majorem rozloučila kolem za 71 ran (-1) a obsadila dělené 69. místo.

Neuniklo vám minulý týden?

Spilková se rozloučila s British Open kolem pod par, titul ubránila Kim

Závěrečné kolo British Open se Kláře Spilkové povedlo. Česká hráčka se se svým druhým letošním majorem rozloučila kolem za 71 ran (-1) a obsadila dělené 69. místo. Vedení po třetím kole uhájila před svými soupeřkami In-Kyung Kim a vyhrála svůj první major v životě. Do nedělního kola na Kingsbarns vstoupila Spilková parádně. Hned na první jamce, 165 yardů dlouhém tříparu, zahrála birdie. Bogey připsala na pětce, ale první devítku stejně zvládla jednu pod par, když právě devátou jamku zdolala třemi údery a zapsala birdie. Na druhé devítce pokračovala v parech až do patnáctky, kde zahrála své třetí birdie dne. Škoda jen bogey na poslední jamce. Jednasedmdesát ran je ale pěkným rozloučením s turnajem, na kterém do letošního ročníku neprocházela cutem.
Klára Spilková se rozloučila s British Open kolem za 71 ran (Foto: LET)

Klára Spilková se rozloučila s Ricoh Women’s British Open kolem za 71 ran (Foto: LET)

Šest ran náskok na vedoucí pozici měla po třetím kole Korejka In-Kyung Kim. Kromě vítězství si dělala zálusk i na rekordně nízké skóre na Ricoh Women’s British Open, které dosud držela s 19 údery pod par Karen Stupples na Sunningdale v roce 2004. S konečnými -18 se jí to nakonec těsně nepovedlo, smutnit ale nemusí, titul jí to nevzalo. I když se její náskok rapidně ztenčil. Také ve finálovém kole se mocně skórovalo, nejlepší kolo dne předvedla Angličanka Jodi Ewart Shadoff – ve finále zahrála 64 ran (-8), celkově -16, a to jí stačilo na samostatné druhé místo. Špatného druhého kola může litovat Američanka Michelle Wie. Na závěr nastřílela 66 ran (-6) a obsadila dělené třetí místo. Konečné pořadí

Matsuyama vyrovnal rekord Firestonu a vyhrál WGC

Devět ran pod par zahrál ve finálovém kole na těžkém hřišti Firestone Hideki Matsuyama a stal se jasným vládcem letošního WGC-Bridgestone Invitational. 25letý Japonec vyhrál letos už třetí turnaj a vrátil se do čela FedExCupu. Když se v neděli vítěz HSBC Champions připravoval na drivingu před startem svého kola, modlil se, aby nezahrál 81. První rána na jedničce, která zamířila do roughu tomu trochu nasvědčovala. „Byl to asi nejhorší warmup na turnaji, který jsem později vyhrál. Byl jsem v šoku, ta první rána to jen potvrdila,“ uvedl Japonec. I když si svým švihem na první jamce nebyl jistý, zachráněný par ho nakopl k úžasné jízdě, na kterou nikdo z jeho soupeřů neměl odpověď. Hned na dvojce proměnil chip do eaglu, na první devítce přidal ještě tři birdie, na druhé čtyři včetně tří na posledních třech jamkách. Vyrovnal tak rekord 61 ran Tigera Woodse z roku 2013. A možná právě tehdy se u Woodse inspiroval, šel s ním totiž ve flightu. „Nedokázal jsem si představit, že by tu někdo mohl zahrát 61. Tohle je splněný sen,“ zářil Matsuyama. Skromný Japonec je světovou dvojkou a už dávno se zařadil mezi nejužší špičku, přesto srovnání s nejlepšími hráči odmítá. „Já a elitní hráč?“ podivoval se. „Jedničky mají majory, já zatím nevyhrál ani jeden. Mám před sebou ještě spoustu práce,“ dodal lídr FedExCupu. [caption id="attachment_22063" align="aligncenter" width="500"]Hideki Matsuyama získal svůj třetí titul v letošní sezóně a usadil se na čele pořadí FedExCupu (Foto: Profimedia) Hideki Matsuyama získal svůj třetí titul v letošní sezóně a usadil se na čele pořadí FedExCupu (Foto: Profimedia)[/caption] Další šanci získat svůj první major bude mít už tento týden v Quial Hollow, kde se hraje PGA Championship. Tam bude favoritem i Rory McIlroy, který svého soupeře chválil. „Posledních 18 měsíců hraje úžasně. Je to skvělý hráč, skvělý mladý hráč. Očekávám, že bude nahoře i tento týden,“ uvedl na adresu Matsuyamy McIlroy. I Severní Ir živil ve finálovém kole WGC naději na zisk titulu, jenže výtečné hře Japonce nedokázal konkurovat, se skóre -7 dělil páté místo. Nejblíže titulu měli po třetím kole Thomas Pieters a Zach Johnson. Pieters ve finále nehrál dobře, nedařilo se mu skórovat, neproměňoval paty a se skóre -8 skončil čtvrtý. Johnson se rval o titul dlouho, jenže na druhé devítce nestíhal a o pět ran zůstal druhý. Dlouho o vítěznou trofej bojoval i Charley Hoffman, který skončil druhý minulý týden na RBC Canadian Open. V závěrečném kole byl tři rány od lídra na šestnácté jamce, kde mu jeho caddy doporučoval přihrát si před vodu. Hoffman mu ale odpověděl jednoznačně. „Chci ten turnaj vyhrát. Už mě nebaví končit druhý,“ řekl svému kedíkovi do očí a vytáhl trojku dřevo, kterou míček napálil z 282 yardů těsně za green. Jenže přihrát k jamce si nedokázal a zapisoval i tak par. S deseti údery pod par bral třetí místo. Konečné pořadí https://www.youtube.com/watch?v=EXNYZZ-rRKM

Gál předvedl nevídaný comeback, na devítce nastřílel 8 pod

Petr-Gál2Tři čeští hráči se postavili na start dalšího podniku Challenge Tour. Ta v minulém týdnu zamířila do Finska, kde se o cut chtěli poprat Jan Cafourek, Petr Gál a Daniel Suchan. Cafourek s Gálem prošli do víkendového kola. A zejména Gálův výkon ve druhém kole stál za to. Po kole a půl totiž ztrácel na cut propastných šest ran a nic nenasvědčovalo tomu, že by se měl do finálových kol protlačit. Jenže pak přišlo něco, čemu nebude asi ani sám Gál ještě dlouho věřit. Druhou devítku druhého kola zahrál za -8. Dal dva eagly a čtyři birdie, s celkovým skóre -4 prošel cutem hladce. Famózní výkon ho nabudil a také ve třetím kole se mu dařilo skórovat. Po 68 ranách (-4) vystoupal na průběžné 27. místo. Cafourek po kolech 72 a 68 rovněž prošel cutem, třetí kolo mu ale příliš nevyšlo, když zahrál 73 ran a propadl se na dělené 63. místo. Danielu Suchanovi se turnaj nepovedl. Už v prvním kole nabral velkou ztrátu po 80 ranách, pátečních 73 nic nezměnilo na tom, že finále mu zůstalo zapovězeno. Čtvrté kolo bylo zrušeno pro nepříznivé počasí. Lijáky ve Vierumäki zaplavily hřiště, vítězem se stal lídr po třetím kole Angličan Paul Howard se skóre -17. Konečné pořadí

Váňová s Hinnerovou neprošly cutem ve Švédsku

Dvě české hráčky odcestovaly do švédského Kvissleby, kde se konal další turnaj ze série LET Access Series. Šideri Váňová neprošla cutem o jednu ránu, Lucie Hinnerová o šest. Těžko se na hřišti Sundsvall Golf Clubu skórovalo. Poznaly to i obě Češky. Váňová v obou kolech zahrála 73 (+3), mrzet ji bude závěrečná jamka druhého kola, na které zahrála bogey a i kvůli ní neprošla cutem. Hinnerová měla k postupu daleko už po prvním kole za 77, ve druhém se zlepšila o tři rány, přesto se skóre +11 neprošla cutem o šest ran. Vítězkou turnaje se stala Španělka Luna Sobron, která v play-off porazila Francouzku Astrid Vayson de Pradenne. K vítězství stačilo skóre -2.  Konečné pořadí