TÝDEN VE SVĚTĚ GOLFU: Leishman zvítězil stylem start-cíl, Spilková neprošla cutem na majoru

Neuniklo vám minulý týden?  Leishman vedení udržel a zvítězil, rozhodnuto je o 30 nejlepších pro East Lake Na vedoucí pozici se usadil po prvním kole a po zbytek turnaje už na ni nikoho jiného samostatně nepustil. Marc Leishman vyhrál BMW Championship stylem start-cíl, v

Neuniklo vám minulý týden?

Leishman vedení udržel a zvítězil, rozhodnuto je o 30 nejlepších pro East Lake

Na vedoucí pozici se usadil po prvním kole a po zbytek turnaje už na ni nikoho jiného samostatně nepustil. Marc Leishman vyhrál BMW Championship stylem start-cíl, v neděli si svůj náskok pěti ran pohlídal. Vrchol sezóny Tour Championship si neužije spousta hvězdných hráčů, mezi nimi je i Phil Mickelson, který se do třicítky nejlepších neprobojoval o ránu. [caption id="attachment_22584" align="alignnone" width="500"]Marc Leishman s rodinou a vítěznými trofejemi (Foto: Profimedia) Marc Leishman s rodinou a vítěznými trofejemi (Foto: Profimedia)[/caption] Náskok pěti ran na čele před finálovým kolem turnaje PGA Tour se možná zdá být dostatečný, jenže před třemi týdny stejný počet ran prohospodařil Jordan Spieth, a nakonec prohrál i bitvu v play-off s Dustinem Johnsonem. Marc Leishman měl k vítězství nakročeno minulý týden, ale závěrečnou devítku zahrál za 40 ran a sny o titulu se rozplynuly. V Conway Farms už vítěznou trofej zvedl nad hlavu, i když cesta k ní nebyla bez nervů. Nebyl to Jason Day, který by dostal svého krajan pod tlak, nýbrž Angličan Justin Rose. Leishmanův náskok se v jednu chvíli smrsknul na dva údery a bylo zaděláno na drama. Odpověď lídra? Závěrečné čtyři jamky tři pod par. „Trochu se mi vybavil minulý týden, když mě Rosie (Justin Rose) dostával pod tlak, ale já odpověděl berdíky,“ řekl Leishman. „Snažil jsem se hrát pořád stejně a dávat si šance na birdie. Podařilo se mi jich pár proměnit ke konci,“ jásal nově čtvrtý hráč v pořadí Fed Ex Cupu a třináctý hráč světa. Na BMW Championship nešlo jen o vítězství. Řada hráčů se chtěla ještě na poslední chvíli kvalifikovat na závěrečný podnik Tour Championship, kde se rozhodne o novém majiteli desetimilionové celosezónní odměny. Na East Lake zamíří jen třicet nejlepších v pořadí FedEx Cupu. Obejít se bude muset bez obhájce Roryho McIlroye, který hrál v Conway Farms nevýrazně, skončil dělený 58. a na stejné pozici zakončil letošní sezónu PGA Tour. Do poslední jamky bojoval o finálový turnaj Phil Mickelson, nakonec však zůstal těsně za třicítkou, když finálové kolo zvládl jen jednu pod par a dělil dvacáté místo. Hodně nervózní závěr prožil Sergio García. Ve flightu s Mickelsonem zabrzdil další flighty na osmnáctce, kde řešil situaci utopeného míče ve vodní překážce s rozhodčím více než 20 minut. Nakonec se mu to vyplatilo, na jamce uhrál par a postoupil na Tour Championship. Bez něj zůstal Wesley Bryan, který v neděli předváděl divákům, jak se hraje rychlý golf. Pouze se zapisovatelem vyrazil na hřiště v 7:30 a v 9:00 už podepisoval skórkartu. Po hřišti mezi ranami utíkal a na osmnáct jamek potřeboval pouhou hodinu a 29 minut. I tak ale zahrál 69 ran (-2). Konečné pořadí https://www.youtube.com/watch?v=iJvBAg1nY-8

Spilková cut na Evian Championship nedala, vyhrála Švédka Nordqvist

Do třetice cut na majoru v této sezóně nedala, ale Klára Spilková zůstává jako vždy pozitivní. Po Evian Championship, kde její působení skončilo po druhém kole, když s celkovým skóre +6 neprošla cutem, nevěší hlavu. Sezóna ji teprve vyvrcholí. Poslední major dámské sezóny se stal kořistí Švédky Anny Nordqvist. [caption id="attachment_22583" align="alignnone" width="838"]Klára Spilková (Foto: LET) Klára Spilková (Foto: LET)[/caption] Turnaj odstartoval se zpožděním, první kolo ve čtvrtek bylo totiž zrušeno kvůli silnému větru a podmáčenému hřišti a turnaj zkrácen na tři kola. V pátek už vše vypuklo a česká hráčka otevřela účet turnaje dvěma údery nad par i proto, že na první devítce nemohla najít správný rytmus švihu. V sobotu vstoupila do druhého kola nešťastně, když na prvních třech jamkách neproměnila tři krátké putty, a zapisovala tři bogey. V dalším průběhu se statečně držela ve hře o cut, jenže zatažený drive na třetí jamce pod stromy znamenal vyústění v double bogey a výraznou komplikaci. Po dalších dvou bogey už byla šance na třetí cut na majoru v této sezóně ztracena. Spilková se přesto s turnajem rozloučila ještě dvěma birdie. „Cítím, že turnaj pro mě byl již od počátku důležitý, možná až moc důležitý,“ přiblížila velké napětí, které se snažila zahnat slovy: „Neber se tak vážně.“ Po majoru ve Francii následuje přesun do Španělska, kde ji čeká turnaj Ladies European Tour, vrcholem sezóny však bude druhá fáze q-school LPGA. Evian Championship vyhrála Anna Nordqvist, která smazala deficit pěti ran a v play-off udolala Američanku Brittany Altomare. Ve finálovém kole zahrála Švédka 66 ran (-5) a s celkovým skóre -9 ji čekala rozehrávka s Američankou Altomare. V dešti na osmnáctce zahrála bogey, čímž bitvu vyhrála. Konečné pořadí

V Nizozemsku vyhrál svůj první titul Wattel

Pětadvacetkrát skončil v top 10, ale nikdy neokusil pocit vítězství. Až do KLM Open v minulém týdnu. Romain Wattel se v Nizozemsku dočkal premiérového vítězství, když 69 údery ve finálovém kole skočil na -15 a o ránu porazil Kanaďana Austina Connellyho. V letošní sezóně se 26letý Francouz herně trápil, jeho nejlepším umístěním bylo 24. místo a v pořadí Race to Dubai mu patřila až 130. příčka. Ve Spijku, kde se KLM Open uskutečnilo, zahrál všechna kola pod 70 ran. V tom finálovém výtečně začal, ale s přibývajícími jamkami jeho výkon trochu uvadal. Rozhodující okamžik přišel na osmnácté jamce, kde zachránil par, zatímco jeho největší konkurent Kiradech Aphibarnrat trefil druhou ranou vodu a turnaj zakončil double bogey. „Na tenhle turnaj jsem přijížděl ve slabé formě, abych byl upřímný,“ přiznal Francouz. „Ale tenhle týden jsem byl spokojený se svou hrou. Už dřív jsem byl ve hře o titul a i když jsem nevyhrál, věděl jsem, co mám dělat, co mám čekat. Naštěstí tenhle týden je můj. Je úžasný pocit vyhrát poprvé , jsem šťastný,“ radoval se Wattel. [caption id="attachment_22585" align="alignnone" width="500"]Romain Wattel vyhrál KLP Open (Foto: Profimedia) Romain Wattel vyhrál KLP Open (Foto: Profimedia)[/caption] Konečné pořadí

MRŮZEK postoupil do druhé fáze q-school. Ve Fleesensee skončil osmý

První krůček dlouhé cesty kvalifikační školy European Tour zvládl Filip Mrůzek na jedničku. V německém Fleesensee, kam jezdí každým rokem q-school zahajovat, si vedl velmi dobře a s konečným skóre -4 neměl problém skončit v první dvacítce pořadí, která se mohla těšit na druhou fázi. Jan Cafourek a Petr Dědek hráli ve Fleesensee také, ale oba neprošli cutem a q-school pro ně letos skončila. Mrůzek předváděl v Německu vyrovnaný golf. Už po dvou kolech výrazně nakročil k postupu a dílo dokonal ve finálové rundě. Přesto se v některých momentech strachoval. Závěr třetího kola dohrával v pátek ráno a povedený vstup do pátečního dne to zrovna nebyl – na posledních dvou jamkách totiž zapsal dvě bogey. Ani do čtvrtého kola nevstoupil dobře, když hned na jedničce zapsal bogey. Z nepovedeného závěru třetího kola a začátku čtvrtého se otřepal hodně rychle. Na dalších šesti jamkách předvedl smršť 4 birdie a posunul se do elitní desítky pořadí. A v ní zůstal až do konce, přestože na druhé devítce ještě dvě rány ztratil a dvě si vzal zpátky. _RDP8467 Kolo za 69 ran (-3) ho vyneslo na dělené osmé místo, odkud pohodlně postupuje do druhé fáze, která se uskuteční na začátku listopadu ve Španělsku. Tam se představí i Stanislav Matuš, který díky umístění do šestého místa na Pro Golf Tour, mohl první fázi přeskočit. Naopak do první fáze ještě vstoupí Cyril Suk, Petr Gál a Michal Pospíšil. Všichni se představí 3. října v italském Bogognu.