ČEJKA vybojoval kartu PGA Tour. Kdo ze známých tváří neuspěl?

Dosud jediný hráč narozený v Československu, který se může pyšnit vítězstvím na nejprestižnější sérii světa PGA Tour, uspěl ve finále rozvojové Web.com Tour. Jelikož se Alex Čejka umístil do 25. místa finančního žebříčku závěrečné série čtyř turnajů, zajis

Dosud jediný hráč narozený v Československu, který se může pyšnit vítězstvím na nejprestižnější sérii světa PGA Tour, uspěl ve finále rozvojové Web.com Tour. Jelikož se Alex Čejka umístil do 25. místa finančního žebříčku závěrečné série čtyř turnajů, zajistil si kartu PGA Tour pro příští sezónu. Ta bude v jeho pořadí už čtrnáctá. Čejkovi letos vypršela dvouletá imunita na PGA Tour, kterou získal premiérovým vítězstvím na Puerto Rico Open v roce 2015. A protože se letos svými nevalnými výsledky neprotlačil mezi 125 nejlepších hráčů v pořadí FedEx Cupu, musel zamířit do kvalifikační školy, která je už pátým rokem součástí tzv. Web.com Tour Finals. Máriánskolázeňký rodák nevstupoval do žádného neznámého prostředí. Vždyť na Web.com Tour strávil dvě sezóny (2013, 2014) poté, co rok předtím ztratil kartu PGA Tour. A pokud měla být nižší série tím správným impulsem k restartu jeho skomírající kariéry, tak jí může děkovat za mnohé. Třeba za to, že v následujícím roce vyhrál svůj první turnaj PGA Tour a tím mohl v klidu, bez jakéhokoliv stresování ohledně příslušnosti na nejlepším okruhu světa působit na PGA Tour i v dalším roce. [caption id="attachment_23013" align="alignnone" width="500"]Alex Čejka (Foto: Profimedia) Alex Čejka (Foto: Profimedia)[/caption] V letošní sezóně už byl jako obvykle pod tlakem. Uhrál jen jedno top 10 a ze 27 oficiálních podniků PGA Tour desetkrát neprošel cutem. V posledním turnaji základní části, na Wnydham Championship, se navíc připravil o poslední možnost proniknout do stopětadvacítky nejlepších hráčů sezóny. A tak Čejkovi nezbývalo nic jiného, než se o kartu poprat v závěrečném finále Web.com Tour. Ta stejně jako v předchozích letech nabídla hned 25 karet pro nejvýše umístěné hráče ve finančním žebříčku závěrečných 4 turnajů: Nationwide Children’s Hospital Championship  Albertsons Boise Open presented by Kraft Nobisco DAP Championship Web.com Tour Championship Celkově však Web.com Tour uděluje hned 50 karet. První sadu 25 karet získali hráči nejvýše umístění ve finančním žebříku základní části. Druhá sada se rozdávala právě ve finále a dává možnost především hráčům na 126. – 200. místě ve FedEx Cupu na PGA Tour. Současně však hráče Web.com Tour, kteří už si kartu zajistili, motivuje k finálovým podnikům. Kdo se totiž stane vládcem základní části a vyhraje i finanční žebříček finále, získá plný statut člena PGA Tour, díky němuž se může přihlásit na neoficiální pátý major The Players. To se letos povedlo Chessonu Hadleymu. Ale zpět k Čejkovi. Ten se letos zúčastnil pouze tří turnajů finálové fáze Web.com Tour ze čtyř. I to mu ale v konečném účtování stačilo, neboť na Nationwide Children’s Hospital Championship skončil dělený 31. a o dva týdny později uhrál čtvrté místo na Albertsons Boise Open. Minutý cut na DAP Championship a neúčast na Web.com Tour Championship už nezměnily nic na tom, že Čejku čeká už čtrnáctá sezóna mezi elitou. [caption id="attachment_23014" align="alignnone" width="500"]Alex Čejka během druhého turnaje Web.com Tour Finals (Foto: Profimedia) Alex Čejka během druhého turnaje Web.com Tour Finals (Foto: Profimedia)[/caption] Spolu s ním uvidíme v příští sezóně na leaderboardu PGA Tour i Jonathana Byrda, který ovládl závěrečný podnik Web.com Tour Championship. Citelná bude i stopa Arnolda Palmera, neboť jeho vnuk Sam Saunders rovněž kartu získal. Díky prvnímu vítězství na Web.com Tour Finals se PGA Tour dočká také dlouholetý člen European Tour Peter Uihlein. Kdo se naopak minimálně na rok s PGA Tour loučí a musí tak doufat ve sponzorské pozvánky je kupříkladu Ben Crane, který skončil 27. O čtyři příčky hůře skončil Ryo Ishikawa, dlouho vychvalovaný hráč a superstar japonského golfu. Kartu ztratil také v posledních letech trápící se Hunter Mahan, vítěz 6 turnajů PGA Tour včetně dvou podniků WGC a také trojnásobný účastník Ryder Cupu za americký tým.