TÝDEN VE SVĚTĚ GOLFU: Matuš vyhrál velké finále Czech PGA Tour, Woods ukázal švih, Spilková má TOP 10

Neuniklo vám minulý týden? Steele obhájil titul na Safeway Open, Mickelson třetí Začít novou sezónu PGA Tour už dva roky po sobě vítězstvím, není k zahození. Brendanu Steelovi se to povedlo v neděli na Safeway Open, kde obhájil loňský titul. Phil Mickelson uhrá

Neuniklo vám minulý týden?

Steele obhájil titul na Safeway Open, Mickelson třetí

Začít novou sezónu PGA Tour už dva roky po sobě vítězstvím, není k zahození. Brendanu Steelovi se to povedlo v neděli na Safeway Open, kde obhájil loňský titul. Phil Mickelson uhrál nejlepší umístění za posledních patnáct měsíců. Bez přestávky začala PGA Tour svou novou sezónu turnajem Safeway Open, kde největší hvězdy chyběly, ale přesto se bylo na co dívat. Poprvé od roku 2015 se do víkendových kol na PGA Tour podíval bouřlivák John Daly, Phil Mickelson potěšil své fanoušky skvělým golfem a světu se ukázali v dobrém světle i někteří nováčci. Velký John Daly se po prvním kole za 74 ran (+2) vyšvihl mezi 75 nejlepších druhým kolem za 69 (-3). O jeho setrvání v turnaji rozhodl závěrečný putt na poslední jamce druhého kola, který zavěsil do birdie. I sobotní runda Dalymu sedla (71), ale ve finále už mu došly síly (79), skončil na 72. místě. Naděje na vítězství v turnaji si dělal Phil Mickelson. Po třech kolech byl sedmý a potřeboval nízké skóre ve finálovém kole, aby atakoval nejvyšší příčky. Nakonec mu nechybělo mnoho. „Věděl jsem, že potřebuju zaskórovat na posledních třech jamkách, ale bohužel jsem na sedmnáctce netrefil fairway, a dal bogey,“ líčil Lefty, který čeká na titul už čtvrtým rokem. Ve své hře ale vidí pozitiva. „Hra železy je zpět, stejně tak kontrola vzdálenosti, puttování. Lépe se soustředím, prostě má hra je zpátky,“ těší Mickelsona. Z vítězství o dvě rány se radoval Brendan Steeele. Američan obhájil titul z loňska, když ve finálovém kole zahrál 69 (-3) a celkově 15 pod par. „Cítím se tady skvěle a daleko uvolněněji. Je fajn restartovat tu dobře sezónu,“ řekl Steele. Konečné pořadí https://www.youtube.com/watch?v=xA3sY6MQA3s

Spilková se blýskla, z Francie veze top 10

Velmi kvalitní umístění si z francouzského Saint-Jean-de-Luz odváží Klára Spilková. Česká hráčka skončila na turnaji Lacoste Ladies Open de France dělená devátá a před blížící se kvalifikační školou LPGA si znovu zvýšila sebevědomí.

Klára Spilková během prvního kola Lacoste Ladies Open de France (Foto: Tristan Jones)

Pošesté za sebou se francouzské Open hrálo na hřišti Golf de Chantaco, kde to Češka moc dobře zná. A zatímco loni si tu po dvou špatných kolech balila kufry před víkendem, letos si připisuje své druhé nejlepší umístění v sezóně na Ladies European Tour. Základ položila už v prvním kole, které zvládla za 66 ran (-4). V pátek se do hry vůbec nedostala, protože déšť hřiště zalil takovým způsobem, že soutěžní výbor byl přinucen v pravé poledne hru přerušit pro zatopené greeny a fairwaye. V sobotu čekal Spilkovou maraton. Druhé kolo zahrála v paru a odpoledne rozehrála kolo třetí. Kvůli tmě ho však nestihla dohrát, zvládla pouze devět jamek za +1. Dohrávka v neděli se jí podařila skvěle. Se třemi birdie dokončila kolo dvě pod par (68) a držela šesté místo. To se jí sice ve finálovém kole nepodařilo udržet, ale i tak zůstala v top 10 po 71 ranách (+1). Na kvalifikační školu LPGA, která se uskuteční za necelé dva týdny na hřištích Bobcat a Panther Course v komplexu Plantation Golf and Country Clubu, odjede v dobré formě. Ve Francii zvítězila největší hvězda turnaje Američanka Cristie Kerr. Ta si před finálovým kolem vytvořila luxusní náskok devíti ran, který neprohospodařila. Se skóre -17 vyhrála nakonec o čtyři rány. Konečné výsledky

Hatton obhájil titul na Old Coursu, McIlroy je letos bez výhry

Prvním hráčem, který obhájil titul na Alfred Dunhill Links Championship, se stal v neděli Tyrrell Hatton. Tradičně na třech hřištích – Old Course, Kingsbarns a Carnoustie – si během tří kol vytvořil na čele náskok šesti ran. A vítězství si pohlídal. [caption id="attachment_23352" align="alignnone" width="500"] Tyrrell Hatton s vítěznou trofejí na slavném mostu Swilken Bridge (Foto: Profimedia)[/caption] Překonat ho nedokázal ani Ross Fisher, který ve finálovém kole zahrál na Old Coursu nový rekord hřiště 61 ran (-11). Hatton nastřílel ve finále 66 a s celkovým skóre -24 vyhrál o tři rány. Rory McIlroy měl na svém posledním turnaji sezóny problémy projít cutem. I když se mu to nakonec podařilo, skončil hluboko v poli poražených a v letošním roce tak nezískal ani jedno vítězství. Konečné pořadí

Tři Češi na q-school neuspěli, Pospíšilovi nevyšlo ani finálové kolo

Tak blízko byl Michal Pospíšil postupu do druhé fáze q-school o karty na European Tour. V prvních dvou kolech v italském Bogognu zářil a dělil druhou příčku, která by mu bohatě na postup stačila. Jenže dvě závěrečná kola zahrál nad par a o dvě rány nedosáhl na kvalifikační místa. S q-school se pro letošní rok loučí i Petr Gál a Cyril Suk.  Po včerejších 75 ranách (+3) nezbývalo Pospíšilovi nic jiného, než zahrát ve finále pod par, a vybojovat tak postup. Naději vykřesal na patnáctcé jamce, kde zahrál eagle a v tu chvíli se dostal do červených čísel. Pak ale přišlo bogey na šestnáctce a závěrečné double bogey na osmnácté jamce. Zapsal 74 ran (+2) a s celkovým skóre -5 zaostal za postupovými pozicemi o dvě rány.  Dvou double bogey ve finálovém kole může litovat Petr Gál. Ve finále hodně skóroval, ale dva údery navíc  na dvou jamkách ho odsunuly na konečné 36. místo. Do druhé fáze postoupilo nejlepších 21 hráčů a hráči na děleném 21. místě. Sedm ran chybělo Cyrilu Sukovi, který skončil sedmačtyřicátý.  Konečné pořadí

Michal Pospíšil (Foto: Zdeněk Sluka)

Matušův další skalp: Na Kaskádě ovládl Grand Finále Czech PGA Tour

Nový rekord hřiště, další cenné vítězství a navrch prémie 80 000 korun. Tak by se dal ve stručnosti shrnout triumf Stanislava Matuše na Kaskádě, kde se uskutečnil od čtvrtka do soboty finálový podnik Czech PGA Tour Repromeda Cup – Moneta Grand Finále. Člen Czech Golf Teamu zvítězil o tři rány před druhým Filipem Mrůzkem. Tradiční finále na Kaskádě uzavřelo letošní sezónu Czech PGA Tour. Největšími favority na titul byli před turnajem obhájce posledních dvou ročníků Filip Mrůzek a čerstvý držitel karty na Challenge Tour Stanislav Matuš. Oba členové Czech Golf Teamu roli favoritů naplnili, ale vyhrát mohl jen jeden. Stanislav Matuš vstoupil do turnaje novým rekordem hřiště za 63 ran (-9) a výtečnou formu potvrdil i v kole následujícím, které zvládl jen o dvě rány hůř za 65 ran (-7). Před závěrečným kolem měl náskok osmi ran na Filipa Mrůzka, a přestože Mrůzek ve finále mocně ztrátu stahoval, na v klidu hrajícího Matuše už to nestačilo. Třetí místo vybojoval závěrečným kolem 69 ran (-3) Petr Nič, na kterého ztratili v celkovém účtování jednu ránu Ondřej Lieser s Alešem Kořínkem. Nejlepším amatérem byl na šestém místě Vojtěch Kostelka. Konečné pořadí

Stanislav Matuš (Foto: Facebook Pro Golf Tour)

Woods dělá pokroky. Už švihá železy

Od dubna, kdy podstoupil další operaci zad, nevzal Tiger Woods do ruky golfovou hůl. Před více než měsícem však zveřejnil na sociálních sítích video, jak už zvládá krátké přihrávky. Za další tři týdny se před Presidents Cupem nechal slyšet, že míček dokáže odpalovat na 60 yardů. Další video vyslal do světa v sobotu. Ukazuje v něm další pokrok. Teď už hraje naplno rány železy. [caption id="attachment_23353" align="alignnone" width="500"] Tiger Woods letos působil v roli asistenta kapitána při Presidents Cupu (Foto: Profimedia)[/caption] V loňském roce Woods odehrál pouze tři soutěžní kola. Tím posledním se stalo první kolo v únoru v Dubaji, kde ze hry odstoupil těsně před druhým kolem kvůli bolesti zad. V dubnu podstoupil už čtvrtou operaci zad, a měl po sezóně. Na jejím konci svítá fanouškům 14násobného major šampiona další naděje, že se bývalá dlouholetá světová jednička vrátí do turnajového zápřahu. Na jak dlouho? To neví ani sám Woods. Zatím není ani jisté, zda se vůbec vrátí. Na svém comebacku však usilovně pracuje každý den. https://twitter.com/TigerWoods/status/916752949002604544