DIVÁCI už nebudou rozhodovat o pravidlových prohřešcích

Vzpomínáte na letošní ženský major ANA Inspiration, během kterého byla adeptka na vítězství Lexi Thompson potrestána čtyřmi trestnými údery na základě upozornění diváka o porušení pravidel? Pak věřte, že podobné kontroverzní situace už se opakovat nebudou. Vrcholné golfové orgány rozhodly: o porušení pravidel budou rozhodovat pouze rozhodčí.

Jen si to představte. Fotbalové mužstvo dosáhne v 65. minutě sporného gólu. Ten potvrdí videozáznam, gól je uznán. V 80. minutě ale zavolá divák, že z jeho úhlu pohledu (respektive úhlu pohledu jiné kamery) to gól nebyl. Rozhodčí přezkoumá záznam a gól odvolá. Nemyslitelné, že?

A pak je tu golfový turnaj ANA Inspiration. Lexi Thompson, hráčka usilující na prvním majoru sezóny o vítězství, umístí (podle videozáznamu) na jednom z greenů ve třetím kole míček o pár milimetrů vedle původního místa. Až s odstupem jednoho dne, ve finálovém kole, kdy jde opravdu do tuhého, se dozví šokující zprávu: Dostáváš dvě trestné rány za hru z nesprávného místa a další dvě trestné za podepsanou skórkartu s nižším výsledkem.

Na možné porušení pravidel upozornil v e-mailu jeden z diváků. Thomspon musela po ztrátě čtyř ran do play-off s So Yeon Ryu, se kterou nakonec prohrála.

Podobných situacích, kdy divák rozhodl o osudu turnaje, bylo už několik. Třeba před čtyřmi lety na Masters rozhodl divák (mimochodem bývalý rozhodčí PGA Tour a USGA) o chybném dropu Tigera Woodse.

V pondělí přinesly vrcholné golfové orgány USGA a R&A dobrou zprávu. Počínaje 1. lednem 2018 nebudou brát rozhodčí v potaz žádná upozornění od diváků. „Veškerou zodpovědnost bude mít jen soutěžní výbor,“ prohlásil Thomas Pagel, ředitel Pravidlové komise USGA a komise pro amatérský status.

„Chceme vás jako fanoušky, kteří si užívají sledování těch nejlepších hráčů na světě. Nechejte řešení pravidel na hráčích a rozhodčích,“ dodává. Podnět USGA a R&A zaslaly společně profesionální série PGA Tour, LPGA, European Tour, Ladies European Tour a PGA of America.

Zároveň vstoupí 1. ledna v platnost nové místní pravidlo, které eliminuje dvě trestné rány za chybně podepsanou skórkartu v případě, že hráč porušil pravidla, aniž by to věděl. Za nedbalost, tedy chybný součet ran, trest zůstává.

„Vítám ochotu USGA a R&A revidovat pravidla golfu k lepšímu řešení některých nešťastných situací. Pokud jde o mě a můj případ, jsem ráda, že už se nikdo nebude muset v budoucnu vyrovnávat s takovou situací jako já,“ kvitovala pondělní rozhodnutí Lexi Thomspon.

Autor článku: Jonáš Mencl

Sdílet

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace