Přes KUŇKU ke hvězdám

Ano, i tudy vede cesta mezi elitu světového golfu. Před čtyřmi lety ve východočeském resortu zahrál rekord hřiště Brooks Koepka, nynější vítěz majoru US Open. Letos se tu z vítězství turnaje druhé evropské ligy radoval Julian Suri, nynější vítěz na okruhu European Tou

Ano, i tudy vede cesta mezi elitu světového golfu. Před čtyřmi lety ve východočeském resortu zahrál rekord hřiště Brooks Koepka, nynější vítěz majoru US Open. Letos se tu z vítězství turnaje druhé evropské ligy radoval Julian Suri, nynější vítěz na okruhu European Tour. Jaký byl rok 2017 z pohledu Američana? Jedním slovem dechberoucí. A to přitom ještě v únoru neprošel cutem na turnaji jihoafrické série Sunshine Tour po kolech 80-71-73. Startovací čára roku? Až 1132. místo ve světovém žebříčku. Nic co by si zasloužilo větší pozornost, zdálo by se. Jenže Julian Suri o sobě dal vědět pár měsíců předtím. V kvalifikační škole o European Tour jen těsně nedosáhl na plný status člena nejvyšší evropské ligy, přesto si už v prosinci 2016 zahrál Australian PGA Championship (turnaj European Tour), kde obsadil dělené 15. místo. Šestadvacetiletý Američan, který do roku 2012 studoval na Duke University, se profesionalizoval v roce 2013. Pak začal objíždět nižší série. Na jedné z nich – Swing Thought Tour obsadil páté místo v money listu. Těsný nezdar v Q-school European Tour mu přesto zajistil hrací práva na Challenge Tour. A právě na této túře začal Suriho strmý vzestup. [caption id="attachment_24624" align="alignnone" width="838"] Julian Suri (Foto: Profimedia)[/caption] Poprvé si na Challenge Tour natýčkoval na konci března v Keni. Tam ještě své kvality naplno neukázal, když skončil dvaačtyřicátý. O měsíc a půl později v Portugalsku už sahal po titulu. Díky druhému místu si mohl zahrát v Itálii The Rocco Forte Open, další turnaj European Tour. Ani tam rozhodně nezklamal, odvezl si 31. místo. Jenže to nejlepší mělo teprve přijít. Kunětická Hora, golfové hřiště nedaleko Pardubic, se muselo před čtyřmi roky sklonit před Američanem Brooksem Koepkou, který východočeskou osmnáctku zničil 62 údery. Letos potěšila jiného Američana. Julian Suri tu vyhrál svůj první turnaj Challenge Tour, mimochodem se skóre -23 a třetím kolem za 63 ran. A to ještě pořád nejsme u vrcholu. O týden později potvrdil vynikající formu třetím místem ve Švýcarsku. V červenci na Zbraslavi obsadil sedmadvacátou příčku. Jen pro zajímavost, Suri se v letošním roce představil českým fanouškům hned třikrát. Poprvé na Kuňce, v červenci na Zbraslavi a na přelomu srpna a září na Albatrossu. [caption id="attachment_24625" align="alignnone" width="500"] Julian Suri slaví svůj první triumf na European Tour (Foto: Profimedia)[/caption] Debut na majoru The Open mu nevyšel, když na něm neprošel cutem. Vše si vynahradil až na konci srpna v Dánsku, kde poprvé zvednul nad hlavu pohár z European Tour. Stal se tak historicky prvním hráčem, jenž dokázal vyhrát na Challenge Tour i European Tour v jedné sezóně. Další dvě top 10 umístění a účast ve finálovém podniku Race to Dubai, kde dosáhl na osmé místo, byly jen třešničkou na dortu mimořádně povedené sezóny. A aby toho nebylo málo, nový ročník odstartoval druhým místem v Hong Kongu. V současnosti 63. hráč světa vystoupal během deseti měsíců o 1069 míst. Ještě nedávno se za první tisícovkou hráčů krčil také Tiger Woods. A i když se po deseti měsících vrátil k turnajovému golfu a výrazně se posunul světovým pořadím, Surimu může atakování první padesátky jen závidět.