Evropa obhájila vítězství v EurAsia Cupu

Třetí ročník bitvy mezi evropským a asijským golfem se stal kořistí hráčů ze starého kontinentu. Ti v nedělních singlech otočili nepříznivý vývoj utkání a strhli vítězství na svoji stranu. Pro Evropu je to druhé vítězství v EurAsia Cupu, první ročník skončil remízou.

EurAsia Cup v lecčems připomíná Ryder Cup. Dva týmy ze dvou kontinentů proti sobě zápolí ve třech dnech v jamkové hře, každý tým se skládá z 12 hráčů a turnaj se opakuje po dvou letech. Pak jsou tu ale jisté odlišnosti vůči Ryder Cupu. Ve hře je 24 bodů (v Ryder Cupu 28) a jiný je i formát turnaje. Zatímco v Ryder Cupu se hrají první dva dny čtyři foursomy a čtyři fourbally, EurAsia Cup se hraje systémem 6 fourballů první hrací den, 6 foursomů druhý hrací den. V závěrečném třetím dnu se hraje stejně jako v Ryder Cupu o 12 bodů v singlech.

Dějištěm Ryder Cupu jsou střídavě hřiště ve Spojených státech a v Evropě. EurAsia Cup se už potřetí v řadě uskutečnil v Malajsii na hřišti Glenmarie Golf and Country Club.

EurAsia Cup v roce 2014 nahradil Royal Trophy (původní turnaj v jamkové hře mezi Evropou a Asií, který se konal v letech 2006 – 2013).

První ročník skončil remízou 10-10, druhý jasně opanovala Evropa výsledkem 18,5 – 5,5.

Letos tým Asie urputně vzdoroval navzdory papírově výrazné převahy Evropy. Vždyť všichni hráči letošního týmu Evropy figurují v top 50 světového žebříčku, zatímco tým Asie měl v první padesátce zastoupení jen dvou hráčů (Yuta Ikeda a Kiradech Aphibarnrat).

Přesto bylo po dvou dnech skóre příznivější pro asijské hráče. Ti se dostali do vedení už po pátečních fourballech, které vyhráli 3,5 – 2,5. V sobotu si Evropa s Asií rozdělily body rovnoměrně, tři body putovaly na konto Evropy, tři Asii.

Až nedělní jasná převaha Evropy rozhodla o vítězi turnaje. Singl vyhrál Alex Noren, Tommy Fleetwood, Henrik Stenson, Rafa Cabrera Bello, Bernd Wiesberger, Alexander Levy, Tyrrell Hatton a rozhodující bod donesl Thomas Pieters. Zbylé zápasy se půlily. Evropa obhájila titul výsledkem 14 – 10.

Tým Evropy se raduje z vítězství v EurAsia Cupu (Foto: Profimedia)

Kapitán Evropy Thomas Bjørn, který bude vést svůj tým i v letošním Ryder Cupu ve Francii, neskrýval nadšení z vybojovaného klání. „Věděli, že musí bojovat až do konce, věděli, že musí tvrdě makat. Každý z nich dneska dělal, co mohl. Jsem na kluky hrdý,“ řekl Bjørn.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY

Ten si mohl udělat v letošní euroasijské bitvě přehled o potenciálních členech týmu v Ryder Cupu. Do té doby se ale aktuální pořadí evropského týmu pro Ryder Cup může pořádně promíchat.

Autor článku: Jonáš Mencl

Sdílet

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace