Jak PROJÍT na European Tour cutem

Jak PROJÍT na European Tour cutem

Český golf stále čeká na okamžik, kdy český hráč projde na turnaji PGA European Tour do finálových kol. Šance, které domácí golfisté dostávali na čtyřech turnajích PGA European Tour v polovině 90. let v Mariánských Lázních a na Karlštejně, a také čtyřikrát v posl


Český golf stále čeká na okamžik, kdy český hráč projde na turnaji PGA European Tour do finálových kol. Šance, které domácí golfisté dostávali na čtyřech turnajích PGA European Tour v polovině 90. let v Mariánských Lázních a na Karlštejně, a také čtyřikrát v poslední době na Čeladné a Albatrossu, až na jednu výjimku nevyužili. Podle zkušeného profesionála Jiřího Jandy, který v roce 1994 jako jediný z Čechů odehrál celý turnaj, je tajemství zakleto v možnosti dostatečné přípravy na super rychlých greenech. Právě ty jsou na této soutěžní úrovní běžně připravovány, jenže naši hráči na ně nejsou zvyklí. Proto se berounský golfový klub rozhodl k ojedinělé akci, a to v týdnu od 17. do 23. srpna umožnit českým hráčům přípravu na greenech, které budou mít stejné nebo velmi podobné parametry jako ty, které si pro hráče připraví letošní Albatross. „Nejde o žádný experiment,“ tvrdí head greenkeeper berounského hřiště Martin Šindler. „Byl jsem v týmu, který připravoval na Karlštejně tři turnaje Challenge Tour a jeden turnaj European Tour a vím, o co jde…“ Stejnou zkušenost má i současný prezident Beroun GC, Vojtěch Matějček, jenž byl členem organizačního výboru PGA European Tour v roce 1997. „Je to již poměrně dlouhá doba, ale greeny zůstávají stejné, jejich přípravu pro naše hráče jistě zvládneme a budeme rádi, když tak přispějeme k tomu, že právě letos první český hráč projde na Albatrossu cutem.“     EUROPEAN TOUR V ČR 1994 Chemapol Trophy Czech Open, Mar. Lázně Vítěz: Per-Ulrik Johansson -11 Nejlepší Čech: 68. Jiří Janda +14 1995 Chemapol Trophy Czech Open, Mar. Lázně Vítěz: Peter Teravainen -16 Nejlepší Čech: 68. Jiří Janda (neprošel cutem) 1996 Chemapol Trophy Czech Open, Mar. Lázně Vítěz: Jonathan Lomas -12 Nejlepší Čech: 111. Jan Juhaniak (neprošel cutem) 1997 Chemapol Trophy Czech Open, Karlštejn Vítěz: Bernhard Langer -20 Nejlepší Čech: 112. Peter Mrůzek (neprošel cutem) 2009 Moravia Silesia Open, Čeladná Vítěz: Oskar Henningsson -13 Nejlepší Čech: 87. Jiří Korda (neprošel cutem) 2010 Czech Open, Čeladná Vítěz: Peter Hanson -10 Nejlepší Čech: 80. Viktor Skalle (neprošel cutem) 2011 Czech Open, Čeladná Vítěz: Oliver Fisher -13 Nejlepší Čech: 79. Šimon Zach (neprošel cutem) 2014 D+D REAL Czech Masters, Albatross Vítěz: Jamie Donaldson -14 Nejlepší Čech: 96. Stanislav Matuš (neprošel cutem)