ČEŠI vstupují do průlomové sezony CHALLENGE TOUR. Naplní své ambice?

ČEŠI vstupují do průlomové sezony CHALLENGE TOUR. Naplní své ambice?

PO MNOHA LETECH NEKONKURENCESCHOPNOSTI NA MEZINÁRODNÍ ÚROVNI a několika loňských nadějných – solidních umístěních ve druhé evropské lize Challenge Tour – nastává pro český mužský profesionální golf rok pravdy. Je načase, aby naši hráči nehráli na této úrovni tur


PO MNOHA LETECH NEKONKURENCESCHOPNOSTI NA MEZINÁRODNÍ ÚROVNI a několika loňských nadějných – solidních umístěních ve druhé evropské lize Challenge Tour – nastává pro český mužský profesionální golf rok pravdy. Je načase, aby naši hráči nehráli na této úrovni turnaje pouze díky sponzorským pozvánkám, ale alespoň někteří z nich na základě členské karty za předvedené výkony.

– S DANIELEM TRHONĚM

HISTORICKÉ SOUVISLOSTI Ještě v nedávných letech toho čeští hráči na okruhu Challenge Tour příliš nenahráli. Důvod byl prozaický – svými výkony si nebyli schopni zajistit členskou kartu a sponzorské pozvánky neměli od koho dostávat. Čestnými výjimkami byli Marek Nový, který získal doposud jako jediný z Čechů plnou kartu za umístění v top 5 celoročního žebříčku na nižší soutěži Pro Golf Tour v roce 2012 a pár hráčů, kteří postoupili do finálové fáze European Tour Q-School a získali tak alespoň částečnou kartu pro omezený počet startů v sezoně (Lukáš Tintěra, 2x Ondřej Lieser, Filip Mrůzek a Jan Cafourek). Vše se změnilo v roce 2012, kdy promotérská společnost RELMOST začala pořádat turnaj D+D REAL Czech Challenge a získala z tohoto důvodu k dispozici 50 sponzorských karet na sezonu. Po přidání slovenského turnaje D+D REAL Slovak Challenge v roce 2014 se pak tento počet tzv. divokých karet dokonce zdvojnásobil. Je chválihodné, že podstatnou část sponzorských pozvánek začal RELMOST rozdávat českým golfistům, a to od roku 2013 především hráčům svého profesionálního RELMOST ProGolfTeamu. LETOŠNÍ SEZONA Také letos se proto startů českých hráčů na Challenge Tour dočkáme především na základě přidělování sponzorských karet. Tým RELMOSTU bude v roce 2017 tvořit 7 kmenových hráčů – Filip Mrůzek, Jan Cafourek, Aleš Kořínek, Lukáš Tintěra, Slovák Ján Friesz, Daniel Suchan, Petr Dědek jun. a 2 spolupracující hráči – Petr Gál jun. a Slovák Peter Valášek. Podle pravidel European Tour mohou tito hráči startovat v sezóně na sponzorské pozvánky v kategorii 4a na maximálně 7 turnajích v zahraničí a čeští profesionálové navíc na dvou domácích turnajích v Česku. _RDP4441Výjimku tvoří Filip Mrůzek, který byl nejprve podle poněkud kontroverzního pravidla z důvodu neodehrání dostatečného počtu turnajů v sezoně vyřazen z loňského celoročního žebříčku Challenge Tour s názvem Road to Oman (ze 132. místa). Avšak po dodatečném zvážení situace letos European Tour Mrůzkovi odpovídající členskou v kategorii 17 na letošní ročník Challenge Tour přece jen přidělila, přestože poněkud kuriózně ho zařadila v pořadí hráčů pro nasazování do turnajů o 5 míst níže (na 137. místo). Tato nejnižší kategorie členství však není pro Mrůzka žádná velká výhra, protože například v loňském roce se s ní hráči kvalifikovali do pouhých 3 turnajů z celkových 27 v kalendáři. Vždy bohužel záleží na počtu přihlášených hráčů s vyššími kategoriemi na jednotlivé turnaje. Z pohledu Mrůzkova managementu se však dá docela s velkou pravděpodobností odhadnout, do kterých turnajů by se letos Mrůzek přes kategorii 17 mohl dostat. Loni šlo o turnaje Made in Denmark Challenge, Fred Olsen Challenge de España a Swedish Challenge. Navíc jen relativně těsně se s ní nebylo možné kvalifikovat na turnaje Najeti Open, D+D Real Slovakia Challenge, KPMG Trophy a Le Vaudreuil Golf Challenge, což by se ale třeba mohlo letos v některých případech změnit. Zatím Mrůzkův management zvolil metodu jeho náhodného přihlášení do všech turnajů a čekání na výsledek uzavírky konečného startovního pole, což například pro první turnaj sezony Barclays Kenya Open znamenalo, že Mrůzek se ocitl na kurióní pozici 49. náhradníka do turnaje. Na turnaji v tomto týdnu v Turecku pak Mrůzek figuroval původně jako 59. náhradník (nakonec bude startovat na sponzorskou kartu RELMOSTu), což svědčí o tom, že tímto způsobem plánovat jeho letošní starty na Challenge Tour nebude úplně správná cesta. Případné další starty na turnajích Challenge Tour, kromě pozvánek a kategorie 17, si Mrůzek bude muset už uhrát sám, a to na základě umístění v top 10 nějakého turnaje. Každé takové umístění by znamenalo start na následujícím turnaji, aniž by se mu snížila omezující kvóta pro turnaje na sponzorské pozvánky. Jeho cílem je přitom získat plnohodnotnou kategorii 10 na této sérii pro rok 2018 za umístění v top 70 letošního celoročního žebříčku Road to Oman. Vzhledem k tomu, že před startem sezóny má zajištěny starty na necelé polovině turnajů z kalendáře Challenge Tour, jde o cíl velice ambiciózní. Reálnější pro Mrůzka, i dalšího hráče s podobnými ambicemi Cafourka, je boj o členství v kategorii 14 pro hráče umístěné mezi 71. a 120. místem Road to Oman. Hráči s touto “poloviční” kartou si loni zahráli na Challenge Tour 12 až 17 turnajů, podle svého postavení v žebříčku. Z toho je zřejmé, že obrovsky důležité je postavení hráče uvnitř této kategorie, což pro naše profesionály znamená bojovat o každou příčku v letošním žebříčku. Pro srovnání – Mrůzek v loňské sezoně získal v Road to Oman 6334 bodů (3 cuty ze 4 startů, nejlepší umístění T15) a Cafourek pak 3649 bodů (3 cuty z 8 startů, nejlepší umístění T16). Na 120. místo v žebříčku bylo třeba 8581 bodů, což se zdá být dosažitelné, ale na 70. místo už 25 938 bodů, což je úplně “jiná liga”. _RDP4516Mrůzek s Cafourkem si reálně jako jediní z týmu RELMOSTu mohou dávat ambice usilovat o některou z kategorií na Challenge Tour 2018. Další profesionálové z tohoto týmu na základě svých dlouhodobých výsledků ve srovnání s mezinárodní konkurencí budou pravděpodobně považovat za úspěch každý uhraný cut. Pokud mají někteří z nich vyšší osobní ambice, znamenalo by to, že by v letošní sezoně museli předvést dramaticky odlišné výkony než doposud. Další české profesionální hráče na druhé evropské sérii letos neuvidíme, pokud RELMOSTu nezbyde nějaká sponzorská pozvánka na některý z českých turnajů. To by byla z pohledu českého fanouška poněkud škoda především v případě Stanislava Matuše, který letos zatím hraje ve výborné formě a bojuje o postup na Challenge Tour přes celkové umístění v top 5 na nižší sérii Pro Golf Tour. Na druhé straně několik divokých karet od RELMOSTu na dva české turnaje získá zcela jistě jako každý rok Česká golfová federace pro nejlepší české amatéry. A ZÁVĚREM? První starty na okruhu Challenge Tour v letošním roce si naši hráči připíší od čtvrtka tohoto týdne na turnaji Turkish Airlines Challenge. Turnaje se doufejme (nejenon) zúčastní 4 hráči RELMOST týmu na spozorské pozvánky – Mrůzek, Cafourek, Suchan a Dědek jun. Loňský poměrně úspěšný rok českého golfu naše golfové příznivce “namlsal” tak, že mnoho z nich letos očekává konečně zásadní průlom některého z našich hráčů na skutečně mezinárodní úroveň. Znamená to pro ně přestat být závislý na sponzorských pozvánkách RELMOSTu a získat plnou kartu na Challenge Tour. A to navíc s takovou perspektivou dosažené herní úrovně, že to nebude přechodně pouze na jednu sezónu. Dočkáme se už?

HISTORICKÁ BILANCE SOUČASNÝCH ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH HRÁČŮ NA CHALLENGE TOUR

HRÁČ

POČET STARTŮ

POČET CUTŮ

% UHRANÝCH CUTŮ

NEJLEPŠÍ UMÍSTĚNÍ

RELMOST PROGOLFTEAM VČ. SPOLUPRACUJÍCÍCH HRÁČŮ

Filip Mrůzek

11

5

45 %

T15

Jan Cafourek

9

4

44 %

T16

Aleš Kořínek

19

2

11 %

T41

Petr Gál jun.

36

3

8 %

T54

Lukáš Tintěra

30

2

7 %

T46

Ján Friesz (SK)

10

0

0 %

CUT (T66)

Daniel Suchan

25

0

0 %

CUT (T85)

Peter Valášek (SK)

9

0

0 %

CUT (T92)

Petr Dědek jun.

15

0

0 %

CUT (T102)

NĚKTEŘÍ DALŠÍ ZAJÍMAVÍ HRÁČI

Ondřej Lieser

15

5

33 %

T26

Martin Příhoda

6

2

33 %

T42

Stanislav Matuš

20

6

30 %

T23

Vítek Novák (am)

4

1

25 %

62

Šimon Zach (am)

4

0

0 %

CUT (T85)