Brooks Koepka vyrovnal rekord a vyhrál US Open

Už sedmým premiérovým vítězem majoru v řadě se stal v neděli na Erin Hills Brooks Koepka. Ve finálovém kole US Open zahrál 67 ran a zvítězil o čtyři rány. Navíc vyrovnal  rekord vítězného skóre na druhém majoru sezóny. Dosud  ho držel Rory McIlroy. V&n

Už sedmým premiérovým vítězem majoru v řadě se stal v neděli na Erin Hills Brooks Koepka. Ve finálovém kole US Open zahrál 67 ran a zvítězil o čtyři rány. Navíc vyrovnal  rekord vítězného skóre na druhém majoru sezóny. Dosud  ho držel Rory McIlroy. V Congressionalu před šesti lety vyhrál Severní Ir US Open se skóre -16, navíc s rekordním náskokem osmi ran. Letošní US Open bylo ale také bohaté na rekordy. Už v prvním kole vyrovnal nejnižší první kolo historie Rickie Fowler (65 ran). Ve třetím přepisoval historii Justin Thomas, když zahrál nejnižší výsledek pod par všech dob (-9). Rekordní týden ve Wisconsinu vyšperkoval Brooks Koepka vyrovnaným nejnižším vítězným skóre -16. [caption id="attachment_20802" align="alignnone" width="500"]Brooks Koepka vyhrál první major. Na Erin Hills získal titul z US Open (Foto: Prfimedia) Brooks Koepka vyhrál první major. Na Erin Hills získal titul z US Open (Foto: Prfimedia)[/caption] „Věděl jsem, na čem jsem. Snažil jsem jen dostat se co nejníže, co to šlo. Důležité bylo, abych držel pedál sešlápnutý,“ řekl  nový šampion. Pro Koepku je vítězství teprve druhým profesionálním triumfem na americké půdě. Jeho jediný titul přišel před dvěma lety na Waste Management Open. Do té doby se rodák z Floridy probojovával na golfové výsluní přes evropské série. Nejprve hrál Challenge Tour, na které si připsal 4 tituly a také dosud nepřekonaný rekord na Kunětické Hoře 62 ran (-10). Před třemi lety pokračoval jeho vzestup, na US Open skončil čtvrtý, vysloužil si kartu na PGA Tour, vyhrál turnaj European Tour a skončil osmý v Race To Dubai. Na majorech o sobě dával hlasitě vědět. Loni byl na US Open třináctý, na PGA Championship dokonce čtvrtý. V letošním finálovém kole US Open neměl přemožitele. Trefil sedmnáct z osmnácti greenů v regulaci a úspěšně odrazil nátlak Briana Harmana třemi birdie v řadě. „Je úžasné, co jsem tento týden dokázal. Je neuvěřitelné mít svoje jméno na trofeji vedle takových jmen," jásal 27letý člen Američan, kterému před začátkem kola zavolal Dustin Johnson a řekl mu, aby pokračoval v tom, co dělá, a že vyhraje. [caption id="attachment_20803" align="alignleft" width="392"]Brooks Koepka s vítěznou trofejí a svou přítelkyní Jenou Sims (Foto: Profimedia) Brooks Koepka s vítěznou trofejí a svou přítelkyní Jenou Sims (Foto: Profimedia)[/caption] O druhé místo se podělil Brian Harman s Hideki Matsuyamou. Přitom právě Harman měl ještě po první devítce velkou naději na titul, jenže na druhé devítce se trojputtem z boje o titul odhlásil. „Nevěřím v morální vítězství,“ prohlásil zklamaně Harman, který se mohl stát prvním levorukým vítězem US Open. „Měl jsem dnes šanci, ale nedotáhl jsem to. Ale necítím, že bych turnaj ztratil, Brooks si ho vyhrál,“ řekl. Až příliš mnoho chyb v úvodu finále udělal Justin Thomas a nakonec se skóre +3 v posledním kole spadl na dělené deváté místo. Ani Tommy Fleetwood nebo Rickie Fowler nestíhali tempu Koepky. Oba zahráli pouze v paru, přesto skončili do pátého místa. Konečné pořadí https://www.youtube.com/watch?v=9-_Kmw0zNxw