TÝDEN VE SVĚTĚ GOLFU: Američané vyhráli Presidents Cup, McIlroy marně stíhal Dunna na British Masters

Neuniklo vám minulý týden? Američané získali jubilejní desátý Presidents Cup Posedmé v řadě a celkově už podesáté zvedli Prezidentův pohár nad hlavu Američané. V neděli jim stačil pouhý bod k vítězství ze dvanácti singlů. A přestože Mezinárodní

Neuniklo vám minulý týden?

Američané získali jubilejní desátý Presidents Cup

Posedmé v řadě a celkově už podesáté zvedli Prezidentův pohár nad hlavu Američané. V neděli jim stačil pouhý bod k vítězství ze dvanácti singlů. A přestože Mezinárodní tým zabojoval a finálový den v New Jersey ovládl, radost týmu Spojených států nezkazil. USA zvítězily 19-11. [caption id="attachment_22996" align="alignnone" width="838"]Vítězný tým USA s Presidents Cupem (Foto: Profimedia) Vítězný tým USA s Presidents Cupem (Foto: Profimedia)[/caption] Tři dny trvala naprostá dominance amerického týmu nad mezinárodním bez Evropanů. Během tří soutěžních dnů povolily hvězdy amerického golfu týmu kapitána Nicka Price pouhých tři a půl bodu. Tak až v neděli si mohli vychutnat mezinárodní esa jako Jason Day, Hideki Matsuyama, Adam Scott, nebo Louis Oosthuizen porážku USA. V celkovém hodnocení však šlo jen o kosmetickou úpravu skóre. USA zvítězily jasně 19-11. Jeden jediný bodík, který chyběl družstvu kolem kapitána Steva Strickera, přinesl v neděli Daniel Berger. Když už ale po patnácti jamkách vedl o tři, bylo jasné že zápas neprohraje a přinese minimálně půl bodu. A protože půlbod už měl jistý i Kevin Chappell, bylo o vítězství USA rozhodnuto. „Kapitán Stricker za mnou přišel na šestnáctku a řekl mi, že jsme vyhráli. Super pocit,“ radoval se Berger. První bod v singlech však zařídil Mezinárodnímu týmu Jason Day, který porazil Charleyho Hoffman 2&1 a vyhrál poprvé v posledních deseti zápasech v Presidents Cupu.   Zřejmě nejzajímavějším duelem byl na Liberty National v neděli souboj Justina Thomase s Hideki Matsuyamou. Thomas, letošní šampión FedEx Cupu, podlehl Japonci 3&1. Definitivní tečkou za letošním Presidents Cupem byl zápas Phila Mickelsona s Adamem Hadwinem. Lefty ho vyhrál 2&1, čímž zaokrouhlil svůj počet zápasů v Presidents Cupu na 100. „Tenhle tým byl jedním z nejlépe puttujících týmů, které jsem kdy viděl,“ prohlásil asistent kapitána Tiger Woods. „Vím, že jsou mladí, talentovaní, a že odpalují daleko, ale podívejte se, kolik puttů jsme proměnili,“ dodal Woods. Australan Adam Scott, jeden z nejzkušenějších hráčů v Mezinárodním týmu, přiznal, že vyhrát letošní ročník proti nabitému americkému družstvu bylo prakticky nemožné. „Hráli jsme proti týmu s největší formou, co si pamatuji,“ řekl. Příští Presidents Cup se uskuteční v prosinci 2019 v Austrálii na hřišti Royal Melbourne Golf Club, kde bude chtít Mezinárodní tým přerušit nadvládu Američanů. Konečné výsledky

McIlroy útočil na titul, Dunna ale neporazil

[caption id="attachment_23002" align="alignnone" width="500"]Paul Dunne (Foto: Profimedia) Paul Dunne (Foto: Profimedia)[/caption] Rozhodl se přidat do svého kalendáře další dva turnaje European Tour, aby se pokusil ukončit sezónu s alespoň jedním vítězstvím. Rorymu McIlroyovi se to málem podařilo hned na prvním z nich. Na British Masters předváděl o víkendu úžasnou stíhací jízdu, která ale nakonec k titulu nevedla. Proti byl Paul Dunne. Ve finálovém kole si to na dálku rozdali právě Dunne s McIlroyem. A chvíi to vypadalo, že kdo nezahraje birdie, nemůže uspět. McIlroy na hřišti exceloval, hrál perfektně v poli i na greenech, jenže Dunne byl ještě lepší. Čtyřiadvacetiletý Ir zahrál kolo za 61 ran (-9), když ve svém kole ani jednou nechyboval, zahrál sedm birdie a jeden eagle. McIlroyovi nestačilo ani 63 ran, což je jeho nejnižší kolo v celé sezóně. Dunne se rozloučil s britským publikem náramně, na osmnácté jamce zahrál chip-in do birdie. Vítězstvím poprvé pronikne do první stovky světového žebříčku. Konečné pořadí

Cafourek se Suchanem neprošili cutem na Challenge Tour ve Španělsku

Dva čeští hráči odjeli v minulém týdnu na Challenge Tour do Španělska, ovšem jejich účast na Challenge de España trvala jen dvě soutěžní kola. Jan Cafourek se ve druhém kole pral s následky včelího bodnutí, Dana Suchana ze hry vyřadilo nepovedené první kolo. Cutem ale prošel Slovák Peter Valášek. Velmi dobře vstoupil do turnaje Cafourek, který na úvod zapsal 71 ran (-1) a pomýšlel na cut. Jenže před druhým kolem ho potkala nepříjemnost. Včela ho na cvičném greenu bodla do levé ruky a s otokem šlo hrát dobře jen stěží. Páteční kolo i tak dokončil. S výsledkem 79 ran se ale propadl na konečné 120. místo. Daniel Suchan se z boje o cut odhlásil už prvním nepovedeným kolem za 83 ran, 75 ran ve druhém už nezměnilo nic na tom, že mezi hráči, kteří dohráli dvě kola, skončil poslední.   Skvělým druhým kolem za 69 ran (-3) se do víkendových kol protlačil Slovák Peter Valášek. V závěrečných dvou kolech hrál nad par a dělil konečné 70. místo. Konečné pořadí

Melichová prošla cutem na turnaji LET Access

Česká amatérka Jana Melichová se v minulém týdnu zúčastnila turnaje ženské evropské série LET Access. Na WPGA International Challenge v Anglii prošla cutem a v konečném účtování obsadila dělenou 40. příčku. Na závěrečném turnaji sezóny LET Access s celkovou dotací 35 tisíc euro se Melichové povedla úvodní devítka turnaje, na které zahrála dvě pod par. Ještě na první jamce její druhé devítky zahrála birdie, jenže dvě double bogey a bogey ve zbytku kola ji vrátilo nohama na zem a spokojit se musela se 74 ranami. I v druhém kole zapsala jedno double bogey a shodou okolností na stejné pětiparové jamce jako v předchozím kole. Dál už ale zaváhala jen jednou a naopak přidala čtyři birdie. Díky kolu za 71 ran (-1) prošla cutem. V závěrečném třetím kole zahrála 4 bogey a dvě birdie a znovu zapsala 74 ran, které ji odsunuly na konečné 40. místo. Vítězkou turnaje se stala Lydia Hall, která v rozehrávce přemohla Ines Lescudier. Konečné pořadí

Sbohem, třetí ligo! Matuš míří do Challenge Tour

Povedený rok, dokonce nadmíru povedený, jinak a výstižněji to snad ani nejde popsat. I tak by se dala v naprosté stručnosti charakterizovat sezona v podání Stanislava Matuše, v jejímž závěru si pojistil vysněnou kartu na Challenge Tour. V posledním podniku Pro Golf Tour v Adendorfu na turnaji Castanea Resort Championship obsadil skvělé dělené druhé místo se skóre -11. V celkovém pořadí Order of Merit pak se ziskem 22 058 bodů obsadil šesté místo. I to mu v konečném účtování stačilo. „Celoroční, nebo spíš dvouletá práce je dokončená. Na tomhle cíli jsme pracovali s celým Prague Golf Teamem,“ neskrýval svou spokojenost Stanislav Matuš krátce poté, co svou golfovou misi za ziskem karty na Challenge Tour uzavřel. Matuš odehrál v sérii Pro Golf Tour celkem 21 turnajů s vynikající bilancí – s výjimkou jednoho z turnajů v Maroku, z něhož odstoupil ze zdravotních důvodů, na všech ostatních prošel pokaždé cutem. Jeho nejhorším výsledkem bylo dělené 42. místo, ale mnohem častěji atakoval příčky nejvyšší. Celkem devětkrát skončil v top 10 a turnaj v St. Pöltenu dokonce vyhrál.
Stanislav Matuš (Foto: Facebook Pro Golf Tour)

„Když se ohlédnu za sezonou, tak právě vítězství v St. Pöltenu pro mě bylo hodně důležité. Byl to jeden z prvních turnajů po africké sérii a vítězství mě nakoplo do dalšího pokračování sezony. Bez vítězství navíc nejspíš není ani šance dosáhnout na některou z karet a postoupit. Dalším cenným poznáním pro mě bylo, že důležitý je pro konečný výsledek každý míč, každé kolo a každý turnaj. Všechno se počítá,“ prohlásil český profesionál. Do sezony vstoupil v polovině ledna v Egyptě a hned v úvodním podniku Pro Golf Tour obsadil dělené 5. místo. „To pro mě byl dobrý vstup. Chtěl jsem dál hrát vyrovnaný golf a pravidelně končit v top 10. Občas mi nevyšlo jedno kolo, ale kromě vítězství jsem i tak nasbíral ještě i nějaká druhá místa a umístění v desítce. Možná jsem trochu zklamaný, že jsem nevyhrál víc turnajů, protože golfově i výsledkově jsem na to měl. Nakonec jsem měl i trochu štěstí,“ přiznal Matuš.

To štěstí spočívalo v tom, že v letošní silné konkurenci „třetí evropské golfové ligy“, za kterou se dá Pro Golf Tour označit, čněl nad ostatními Němec Nicolai von Dellingshausen, který v Order of Merit obsadil první příčku, ale kartu na Challenge Tour si zajistil díky výkonům ve druhé lize takříkajíc po vlastní ose. A kartu na Challenge Tour tak bral i Matuš na šesté pozici, na kterou ho odsunul vítěz posledního turnaje amatér Max Schmitt. „Byla to trochu i klika, štěstí, ale to přeje připraveným. A jsem za to moc rád,“ dodal Matuš, který se tak v příští sezoně posune o jednu golfovou úroveň výš. A kdo ví, jestli do konce roku ještě nestihne přidat i něco navíc – ještě ho totiž čeká q-school o kartu na European Tour.