Youtuber Tomáš Touha: První vlog z golfu? Byl jsem hodně nervózní!

Youtuber Tomáš Touha: První vlog z golfu? Byl jsem hodně nervózní!

Miluje běhat s partou lidí v centru Prahy, umí skvěle moderovat, motivuje lidi ve svých vlozích a nějaký ten pátek už také proniká do prostředí golfu. O kom je řeč? O youtuberovi Tomáši Touhovi. Chlapík, který nedá z ruky kameru, chce ukázat virtuálnímu světu golf jinak. A proto rozjel svůj projekt, který na českém Youtube nemá obdoby.


Natáčíš videa o běhání, zkusil jsi i fotbal, teď ses pustil do golfu. Proč?

Je to sport, který se v mnoha očích tváří jako sport pro bohaté. Já ale postupem času zjišťuju, že to není pravda, a navíc mě to dost chytlo. A když mě něco chytne, tak mě to chytne násobně víc než ostatní lidi. A kromě toho mám teď možnost ostatním ukázat v takovém hezkém svěžím balení, že golf je zábava a je cenově dostupný.

Takže o tom bude tvůj projekt #golfjinak?

Taky. Myslím, že tohle je reálná cesta, jak lidem golf přiblížit. Nic nenafukuješ, nelžeš. Ukazuješ jim krok za krokem, co kolik stojí. Kolik stojí hodina s trenérem, vybavení atd. Ve videích mě můžete vidět při tréninku s koučem, jak si kupuji první rukavici nebo první hůl. Je to prostě můj pohled na golf, tak to vidím já. O tom je #golfjinak.

Není pochyb, že natáčení ti jde velmi dobře. Ale jak ti jde vlastně golf?

Teprve na jaře jsem si udělal zelenou kartu. Ale chodím pravidelně trénovat na Chateu St. Havel. Na prvním turnaji jsem dopadl příšerně, ale řekl bych, že se postupně zlepšuju, trénuju několikrát týdně. Dávám tomu rok, dva a bude to dobré.

Hrát golf a u toho ještě natáčet musí být ale docela fuška, že?

To mi povídej. Pamatuji si své první natáčení v Hodkovičkách. Byl jsem strašně nervózní, protože jsem zrovna dělal zelenou kartu. Největší problém mi dělal ten moment, kdy přemýšlíš, jak to odpálíš. Někdo před tebou odehraje, ty se pak chystáš na odpališti s týčkem v ruce, ale cvičný švih si musíš dát mimo něj, pak musíš sledovat míček, kam letí. A teď všichni vyrazí za svými míči, takže běžíš za nimi, abys nezdržoval. A do toho všeho musíš natáčet. Prostě nesmysl. Ale zase jsem se naučil spoustu nových věcí. Když dokážu s kamerou za sto tisíc jezdit na pennyboardu a umět s ní hodit o zem, aniž by se rozbila, zvládnu i tohle.

Jak ses vlastně dostal na Youtube? Věděl jsi hned, že videoobsah je to, co bys chtěl v budoucnu dělat?

Jo. Vždycky jsem chtěl natáčet videa, ale zajímal jsem se taky o osobní rozvoj. Chodil jsem na semináře, přednášky. To bylo sice fajn, ale všechno bylo podávané moc složitě, tak jsem se rozhodl, že to zkusím lidem přetlumočit trochu jinak. No, a tak vznikl první stodílný seriál na českém Youtube s názvem #motivacejinak, kdy jsem každé pondělí vymýšlel nějaký skeč, nějakou motivaci. To byl takový začátek. Na to se nabalily další projekty jako #runjinak, #fotbaljinak a teď #golfjinak.

Ještě předtím, než si zamířil na greeny, jsi se svými fanoušky běhal v centru Prahy. Projekt #runjinak už funguje docela dlouho. O čem vlastně je?

Jde o závod v centru Prahy na unikátní vzdálenost 3,9 kilometru a běhá tam se mnou pravidelně každý měsíc asi 50 až 100 lidí. A kromě toho pořádáme každý týden tréninky s profesionály. Je to obrovský projekt, za kterým stojí spousta práce a času. Úspěšně nám frčí už tři roky. 

Event #runjinak pořádá Tomáš úspěšně už třetím rokem (Foto: archív Tomáše Touhy)

Když se vrátíme zpět ke golfu. S kterými ohlasy se setkáváš víc? S pozitivními nebo negativními?

Určitě spíš s pozitivními. První vlog z profesionálního turnaje jsem natáčel na WGM Beroun Czech Open, další na Prague Golf Masters a z obou jsem si odvezl pozitivní pocit. Moc mile mě překvapil Standa Matuš, v současnosti náš nejlepší profík, který s kamerou na hřišti neměl vůbec žádný problém, stejně tak další čeští profíci. Trochu jsem se bál, abych je nějak nerušil, ale všichni to brali úplně v pohodě. Pak mám ale zkušenost z Hodkoviček, kde na nás golfisty lidé z okolní inline dráhy koukali opovrženě a jako na naprosté idioty. Takových zážitků je ale naštěstí míň.

Najde se někdo, kdo je tvým vzorem v golfu?

John Daly. Ten týpek má spoustu barevných kalhot, nebojí se toho, je to ikona, a to mě baví. Taky nosím odvážný kalhoty a říkám si, že až budu někdy trochu lépe hrát, budu se v nich cítit komfortně, jako on. Miluju je. A pokud jde třeba o české hráče, moc se mi líbí Roman Šebrle. Asi dostává jednu facku za druhou za Primu, a i tady na golfu, ale líbí se mi, jak se s tím dokáže vyrovnat. A mimochodem, všichni na Zbraslavi věděli, že se bude hrát rozehrávka o vítězství, ale taky všichni věděli, jak hrál v ten den Roman Šebrle. Je o něj zájem jako blázen. Obdivuji ho za to, co v minulosti dokázal. A myslím, že do budoucna bych s ním mohl něco vymyslet. Má velký potenciál.

Roman Šebrle s youtuberem Tomášem Touhou (Foto: Tomáš Touha)