Klára Spilková se na premiéru na LPGA u protinožců těší

Klára Spilková se na premiéru na LPGA u protinožců těší

Devátý rok jako profesionálka, ale premiérově jako členka prestižní série LPGA vstupuje Klára Spilková do nové sezony na turnaji ISPS Handa Vic Open v Austrálii. Společný turnaj žen a mužů se koná na dvou hřištích resortu 13th Beach Golf Club v Barwon Heads v Geelongu jižně od Melbourne od 7. do 10. února.


Čtyřiadvacetiletá Češka se k protinožcům přemístila z floridské Sarasoty, kde bude mít pro letošní sezonu trvalé útočiště. „Moc se těším a před startem se cítím dobře. Obě hřiště jsou v krásném stavu, na obou jsem trénovala. Hodně tu fouká, ale to k Austrálii patří,“ uvedla členka globálního týmu KPMG a jedna z osmnácti nových hráček LPGA na tomto turnaji v tiskové zprávě.

Specialitou turnaje ISPS Handa Vic Open je to, že ženy hrají současně s muži, kteří současně absolvují svůj turnaj na stejných hřištích a hraje se o stejné prize money (1,1 milionu dolarů pro muže i ženy). Celkem se představí po 156 ženách i mužích, střídavě na hřištích Beach (délka 5925 metrů, par 72) a Creek (délka 6010 metrů, par 73). „To, že hrajeme společně s muži, znamená také přeplněné cvičné plochy, ale je to příjemná změna a zajímavý začátek sezony,“ uvedla Spilková.

Obě hřiště byla pro letošek ženám prodloužena, Creek o 281 metrů a Beach o 226. S dvěma cuty (po druhém kole pro 65 hráček a po třetím kole pro 35) se víkendové dění odehraje už výhradně na Beach Course. Ten měl ještě loni také par 73, ale nyní je 14. jamka změněna z paru 5 na par 4 o délce 368 metrů. Greeny budou mít rychlost 10,5 stopy. Dalším specifikem je udávání vzdáleností v metrech, u LPGA nezvyklé, ale pro českou hráčku vítané.

Česká golfistka startuje do prvního kola na hřišti Creek v pravé poledne místního času (2.00 SEČ). Náročné přelety posledních týdnů, nejprve z Prahy do americké Sarasoty, kde se usadila, a odtud pak do Austrálie, na sobě již zkušená profesionálka nepociťuje. „Oproti Americe je tu sice rozdíl šestnácti hodin, ale jako bych žádný jet lag neměla. Vychytala jsem to parádně a spím,“ dodala Klára, za níž druhou stranou zeměkoule z Prahy přiletěl stálý caddie Martin Konečný,

Turnaj ISPS Handa Vic Open se hrál v rámci australské profitour poprvé v roce 1957, pro ženy existuje od roku 1988 a v současné společné podobě od roku 2013. Letos se premiérově koná navíc jak v rámci americké LPGA, tak mužské European Tour.

Mezi dámské hvězdy letošního ročníku patří domácí Minjee Lee, světová sedmička a dvojnásobná vítězka turnaje, a dále např. Angličanky Georgia Hall, Charley Hull a Mel Reid. Hrají rovněž legendy, Angličanka Laura Davies a také Australanka Karrie Webb. Chybějí nejlepší tři Američanky světového žebříčku, Lexi Thompson a Jessica i Nelly Kordovy, jež se chystají až na následující Women´s Australian Open. Tam bude Klára Spilková rovněž hrát.

Čísla ISPS Handa Vic Open:

1 – Klára Spilková je jedinou Češkou ve startovním poli
18 – hráček čeká premiérový start na LPGA
35 – hráček projde cutem do finálové nedělní rundy
65 – hráček projde cutem po úvodních dvou kolech
312 – je celkový počet hráčů na turnaji, 156 mužů a stejný počet žen
2,2 – milionu dolarů je v banku turnaje, 1,1 milionu pro muže stejně jako pro ženy