Český REKORD: Drive dlouhý 350 metrů skončil 6,4 metru od jamky

Poslední zářijový víkend se v Říčkách v Orlických horách konal turnaj v extreme golfu. Hrálo se na místních sjezdovkách na 16 jamek a vítěz celou rundu zdolal na 53 úderů. V soutěži longest-nearest pak byly v podání rekreačních hráčů k vidění i drivy dlouhé 350 m

Poslední zářijový víkend se v Říčkách v Orlických horách konal turnaj v extreme golfu. Hrálo se na místních sjezdovkách na 16 jamek a vítěz celou rundu zdolal na 53 úderů. V soutěži longest-nearest pak byly v podání rekreačních hráčů k vidění i drivy dlouhé 350 metrů. Pro turnaj na sjezdovkách Skiinterkriteria připravili organizátoři 8 jamek při cestě nahoru, na nejprudší černé Slalomce cestou dolů bylo jamek šest, poslední z nich jako jediná na turnaji prakticky bez převýšení. Pro turnaj přidali ještě dvě jamky na červené sjezdovce, závěrečná šestnáctá na svahu, který můžete sledovat při televizní Panorámě. Jamky byly společné pro všechny kategorie. Mužskou část turnaje ovládli Východočeši: první Zdeněk Cvik z GK UNO Ústí nad Orlicí zahrál 53 ran, na děleném druhém místě skončili Roman Horský ze Symbiozy Nebeská Rybná a Petr Mařík z GK Na Vrších – oba dosáhli výsledku 59. V ženách zvítězila Lucie Opletalová z pražské Čechie s 91 ranami.  Mládežnickou kategorii pak opanoval Václav Horský s 98 ranami. Turnaj byl doprovázen přidanou soutěži, tzv. Longest-nearest. Tato jamka se hrála z odpališť na hraně z nejprudšího svahu říčkovské Slalomky až na samé temeno svahu - rána na 350 metrů s převýšením 130 metrů. Úžasný rekord 6,4 m od vlajky jednou ranou na vzdálenost 350 metrů vytvořil Petr Mařík, do limitní vzdálenosti 20 m od jamky se dostali ještě Tomáš Kočnar (14 m) a Pavel Popelka (19 m). Vítěz turnaje Zdeněk Cvik si také mimo soutěž vytvořil osobní rekord v délce odpalu, jeho míček skončil ve vzdálenosti 385 metrů (měřeno systémem GoogleMaps). „Tyto pokusy budou muset být v následujících ročnících hrány zřejmě až od startovní budky pro slalom Skiinterkriteria, prostor na zlepšování tu tak bude o dalších sto metrů,“ říká Jiří Kryšpín, hlavní organizátor turnaje. Extrémní golf se hraje na plochách, kde obvykle nejsou greeny s jamkami, dosažení cíle znamená dohrát míček do kruhu o průměru 1,5 metru okolo praporku. Hraje se s omezeným počtem holí, v tomto případě se sedmi holemi. Extremita golfu byl tentokrát spojena i s fyzickou náročností, výšlap 1500 metrů dlouhé modré sjezdovky – zvané Loučky – s převýšením 250 metrů je odměněn vzdušnými ranami z kopce na černé sjezdovce – Slalomce. Tuto extremitu tentokrát zvládli i borci s několikanásobným bypassem či kloubními náhradami na dolních končetinách. Připravená Horská služba nemusela zasahovat. Současná myšlenka na turnaj vznikla před pěti lety ve společenství zakladatelů spolku Všudehrálů a Extreme golf tour Čechy a Polsko, realizace byla pozdržena pracemi na úpravě sjezdovek, budovaly se tu rozvody na zasněžování, rozšiřovaly tratě, stavěly objížďky prudkých pasáží pro slabší lyžaře. Proto byl tento ročník tzv. nultým, na některých místech se golfisté ještě potkávali se stopami po těžkých strojích, které před lyžařskou sezonou likvidovaly pařezy a vyrovnávaly podklad. „Slibuji, že příští rok už budete hrát na zeleném,“ říká Petr Kánský z říčkovského Skicentra, který se stal pro turnaj jakýmsi headgreenkeeperem. Místní lyžařská atmosféra byla podložena i slalomovými tyčemi: modré sloužily jako stojany pro informační označení odpališť, červené jako jamková tyč, vlajky nahrazovala historická závodní čísla. Jiří Krejsa, jednatel společnosti SKI KLUB Ústí nad Orlicí, která provozuje Ski centrum Říčky v Orlických horách s úsměvem upřesňuje historii myšlenky: „Legenda mezi bafuňáři Skiinterkriteria, František Macháček, už někdy na konci minulého tisíciletí říkal: Jednou tady budeme hrát golf. - A je to tady.“ A ještě zpátky k rekordu: Petr Mařík stojí na odpališti při nejdelším pokusu. Vlajka byla umístěna cca 25 m před rozcestím dole na obrázku. Tečka na rozcestí je rozhodčí Jan Kryšpín, který měří dva metry. rekrotdní pokus   Zajímavé jsou ale i další fotografie extrémního golfu z dílny Jiřího Šourka... žamboch horští hraj kde leží DSCN2028 DSCN1971 - ANDREJ HALADA