Na co je dobré pamatovat při prvních jarních golfech…

Na co je dobré pamatovat při prvních jarních golfech…

Březen za kamna vlezem, praví jisté české rčení. Duben, ještě tam budem, praví zase jiné. Pro golfisty však rozhodně neplatí ani první ani to druhé. Naopak, ti už s velkou nedočkavostí vyrážejí na postupně otevíraná hřiště po dlouhé zimní přestávce. Ostatně, i řada golfistů se vlastně leckdy probouzí ze zimní hibernace. A vyrážejí s velkým očekáváním před první zkouškou nového vybavení, nebo jen pro radost z první procházky po golfovém hřišti.


Nicméně, pokud se golfista s příchodem prvních mrazíků nebo sněhových vloček uložil k zimnímu spánku, golfový bag odložil někam do kouta a oprášil ho až s příchodem prvních náznaků jara, lze předpokládat, že ze všeho nejdřív bude muset odstranit „pavučiny“ i ze své hry. Mějte proto na paměti několik věcí při svých prvních jarních hrách…

Většinou je chladněji, než se zdá

Časně jarní slunce už sice dokáže i zahřát, ale přece jen je velký rozdíl, mezi hřištěm rozpáleným jeho paprsky v červenci, nebo i v babím létě, a nyní na jaře. Navíc, po ránu je ještě tu a tam i mrazivo. Takže rozhodně nevyrážejte hned na první golf v šortkách a krátkém tričku, vsaďte na oblečení, které zvládne i případný pokles teploty. Určitě je na místě o poznání pozorněji sledovat předpověď počasí.

Oživte svůj švih, ale zvolna

Golfový švih je unikátní svalovou kombinací a pamětí a je třeba obojí nejprve po dlouhé pauze oživit. Pokud se vrhnete do hry naplno, může to skončit třeba i katastrofou. A ještě než začnete odpalovat první míče na drivingu, rozhodně se pořádně protáhněte, zahřejte a první rány raději hrajte tak na „půl plynu“.

Mějte svůj švih pod kontrolou

Nejen na drivingu, ale potom i na hřišti mějte na paměti, že se teprve rozjíždíte. Snaha napálit vaším novým driverem nový osobní rekord v jeho délce, nebo se pokoušet vydolovat míček z hlubokého roughu, spíš uškodí, než pomůže. Zkušení trenéři doporučují zpočátku hrát tak na 70 procent, což umožní mít svůj švih pod kontrolou. Ostatně, ani v jiných sportech se při prvním tréninku nejede na 110 procent. Jde o to vrátit se do zažitého rytmu.

Nehrajte na skóre

Je skvělé vědět, že se vám v závěru předchozí sezony povedlo si udělat nový osobák na rány, ale chtít ho překonat hned při prvních hrách, je nesmysl. Při prvních trénincích venku a prvních hrách na hřišti jde o to, abyste konsolidovali švih, získali jistotu při hře kolem greenů. Myslet si, že hned začnu opět vylepšovat svůj handicap, to není dobrá cesta.

Nepoužívejte nové a drahé míčky

Pokud jste měli štědré Vánoce a Ježíšek vám přinesl nové a drahé míčky, nechte je ještě doma. Pro první týdny na jarních hřištích to není ta pravá munice, ještě nepřišel její čas. Proberte ještě míčky, které vám zůstaly v bagu, a hrajte s nimi. Přece jen je hodně pravděpodobné, že se do hry vloudí nějaká ta nepřesnost a míček nenajdete. U těch ohraných to přece jen tolik nebolí.

Hřiště ještě nejsou v nejlepší kondici

Stačí se podívat na svou zahradu, nebo jen na okolní trávníky a musí být hned jasné, že do těch opravdu svěže zelených odstínů má jarní tráva ještě hodně daleko. Pravda, na fairwayích sice nejsou zatím žádné divoty, ale jinak jsou herní plochy ještě tak nějak jarně nezralé. Rozhodně se tím nenechte otrávit. Je to přece první jarní golf.

Pozor na nová pravidla

Možná jste to už dřív zaznamenali, že se od letošní sezony mění řada pravidel. Jenže v praxi jste se s nimi ještě nestačili setkat. Tak na to pozor… Některá z nich hru určitě zpříjemní, nebo zrychlí. Nemusíte vyndávat vlajku z jamky ani při puttování na greenu, můžete upravovat jakékoliv nerovnosti na greenu, nejen „ďůlky“ po dopadu míčku, můžete zvednout volně ležící překážky v bunkeru, dropuje se z výše kolen. Ale třeba s nějakou úlevou poté, co váš dokonalý, přesný a dlouhý drive skončí uprostřed fairwaye, ale v divotu, nepočítejte.

I tak si golf v roce 2019 užívejte plnými doušky.