Co se (ne)stane na 119. US Open…

PGA TOUR
Co se (ne)stane na 119. US Open…

Světový golf se vrací na jedno z nejstarších, nejproslulejších a také nejpohlednějších hřišť na světě: na Pebble Beach Golf Links, kde se odehraje v pořadí 119. ročník US Open. Hřiště, které letos slaví stoleté výročí vzniku, hostí US Open už pošesté a poprvé od roku 2010. Tehdy triumfoval Graeme McDowell a za svůj triumf si odvezl šek ve výši 1,35 milionu dolarů z celkové dotace 7,5 milionu. Letos se na třetím majoru roku ale hraje o mnohem větší částky – v banku turnaje je už 12,5 milionu dolarů a vítěz si odnese 2,25 milionu. Kdo to bude?


Favoritů je víc. Mluví se o Brooksu Koepkovi, který útočí na třetí vítězství na US Open v řadě, což se před ním podařilo pouze Williemu Andersonovi, ale ješt v golfovém „pravěku“, v roce 1905. Mluví se i o Tigeru Woodsovi, který triumfoval letos na Masters a v roce 2000 právě v Pebble Beach vyhrál US Open o stále rekordních a famózních 15 ran. Padají i jména Dustina Johnsona, Roryho McIlroye, Jordana Spiethe a také Phila Mickelsona, jemuž právě titul z US Open schází k tomu, aby zkompletoval kariérní grandslam.

Jak dopadne 119. US Open? To bude jasné až v neděli po skončení finálové rundy, ale my vám nabízíme několik možných scénářů toho, co se na Pebble Beach může, ale také nemusí stát…

Koepka nezavrší hattrick

Brooks Koepka je podle sázkových kanceláří jedním z největších favoritů. Předchozí dva ročníky US Open vyhrál. Kromě toho vyhrál tři z posledních pěti majorů a na dalším skončil druhý. Je nad slunce jasné, že mu atmosféra majorů sedí, že se na nich cítí komfortně. A především skvěle hraje. Ale tím posledním, kdo dokázala vyhrát třikrát US Open v řadě, byl Willie Anderson v roce 1905. Poté to nedokázal nikdo, ani největší golfisté historie. Statistiky je v tomto případě proti – Koepka třetí titul v řadě nezíská.

Nevyhraje ani Tiger Woods

Právě na US Open a právě na hřišti v Pebble Beach dosáhl Tiger Woods svého největšího vítězství na majorech v kariéře – v roce 2010 zvítězil o propastných 15 ran. Letos navíc vyhrál na Masters, ale naopak neprošel cutem na druhém majoru roku v Bethpage Parku. Na turnaji the Memorial ale ukázal, že pokud se cítí dobře, jeho hra má ty nejvyšší parametry. A v Pebble Beach se vždycky cítil dobře. Na vítězství sice Tiger nedosáhne, ale v nedělním finálovém kole nebude chybět a bude z toho top 10.

Vítězné skóre bude 7 pod par, nebo víc

Nastavení hřišť pro US Open je každoročně velice náročné, což potvrzuje i skóre těch nejlepších z předchozích ročníků. A navíc, Pebble Beach se řadí v historii US Open k těm nejobtížnějším. Tom Kite v roce 1992 vyhrál se skóre -3 a byl jedním ze dvou hráčů, kteří turnaj zvládli odehrát pod par. Woods sice v roce 2000 hřiště „rozstřílel“, ale žádný další hráč se už pod par nedostal. A Graeme McDowell v roce 2010 vyhrál a dohrál v paru. Pravdou ale je, že hráči typu Dustina Johnsona, nebo Roryho McIlroye pokud spojí svou délku i s přesností, mohou v Pebble Beach dosáhnout na hodně nízká skóre.

Trable McIlroye na US Open neskončí

Rory McIlroy ukázal své golfové mistrovství minulý týden na Canadian Open, kde v neděli zahrál skvělých 61 ran a suverénně vyhrál o sedm ran. Letos to pro něj bylo po The Players už druhé vítězství na PGA Tour. Navíc letos skončil už desetkrát v top 10. Takže skvělá sezona pro tohoto Severního Ira. Jenže US Open je něco trochu jiného. Na posledních třech US Open neprošel ani jednou cutem. A ani Pebble Beach není místem, které by bůhvíjak miloval – když tady hrál naposledy, neprošel cutem. Ani letos trable Roryho na US Open neskončí.

Mickelson kariérní gradslam neuzavře

Ví to každý golfový fanoušek: Phil Mickelson touží po zkompletování kariérního grandslamu a chybí mu k tomu pouze vítězství na US Open. Šestkrát skončil druhý. Kde jinde, než v Pebble Beach by měl zvítězit – na turnajích PGA Tour tady vyhrál pětkrát, naposledy letos v březnu. Jenže z posledních tří turnajů neprošel dvakrát cutem a na tom jediném, kdy si zahrál i víkendová kola skončil se skóre +12 na 71. místě. Aktuálně hledá formu a konzistenci své hry a na Pebble Beach nemůžete hrát nekonzistentně. Lefty svůj vysněný grandslam neuzavře.

Vítěz? Svůj druhý major vyhraje DJ

Na první pohled není jeho sezona nijak výrazná, ale na ten druhý je zřejmé, že hraje parádně. Má na kontě jedno vítězství, dvakrát skončil druhý a sedmkrát v top 10. A když je řeč o dvou druhých místech, tak v obou případech to bylo na majorech – na Masters a PGA Championship. DJ má hru, která je jako stvořená pro hřiště, na nichž se hraje US Open. Vyhrál v Oakmontu v roce 2016 a sahal po vítězství i o rok dřív v Chambers Bay. Loni skončil třetí. Navíc v Pebble Beach už dokázal dvakrát vyhrát, byť to bylo v letech 2010 a 2011. Letos by klidně mohl přidat svůj druhý titul z US Open.