Děvčata na Konopišti, díl druhý

Děvčata na Konopišti, díl druhý

Co je pro český golf lepší? Pořádat velké turnaje a zvát na ně špičkové hráče, anebo se soustředit na menší, druho a třetiligové turnaje, kde mohou uspět především naši golfisté a golfistky?


Tuhle otázku si pokládám už delší dobu. Velké turnaje jsou samozřejmě „velké“, s náležitou společenskou atmosférou i mediálním ohlasem, ale prospěšnější budou nakonec asi ty menší turnaje. Potvrdil jsem si to i na tiskové konferenci k turnaji Amundi Czech Ladies Challenge, který se bude konat od 1. do 3. srpna na Konopišti, hřišti Radecký. Turnaj je součástí nižší ženské evropské tůry Ladies European Tour Access Series (LETAS). Jde o druhou ženskou evropskou ligu, výkonnostně je to ale až třetí liga. Tomu odpovídají i prize money, bude se hrát celkem o 35 000 euro, tedy 910 000 korun.

Na tiskové konferenci jsem si však jako v třetí lize vůbec nepřipadal. Turnaj má především značné množství sponzorů. A titulárním sponzorem není žádný drobeček: je jím nová společnost na finančním trhu, společnost Amundi (nedávno fůzovala s Pioneer Investments). Dalším velkým sponzorem je švýcarská firma zabývající se životním pojištěním You Plus. Na Konopišti se představí i Škoda Auto, bude zde prezentovat své modely.

Série LETAS je startovním můstkem pro evropské hráčky, nehrají tu žádná velká jména, ale hraje se tu dobrý golf – laik by rozdíl mezi golfistkou z LETAS a LET nepoznal. Už loni se turnaj LETAS na Konopišti konal, turnaj měl příjemnou atmosféru a byla to přehlídka sportu, nikoli společenských záležitostí. Promotérem turnaje je opět Česká golfová federace, tedy organizace nevýdělečná a mající za hlavní cíl podporu golfu. A sponzoři na jméno a záruku ČGF slyší. Důležité pro ně je ovšem i to, že zde bude hrát hodně domácích, českých hráček. To přitahuje pozornost diváků.

„Pro mě takové turnaje dávají smysl,“ řekl Petr Žák z promotérské společnosti GM Pro. Smysl vidí právě v tom, že se tu mohou představit a výsledkově prosadit české hráčky. Je to pro ně zkušenost, nový rozměr hry, který je posune dál.

ČGF jako pořadatel turnaje dostane k dispozici plnou třetinu z 132 hracích míst, což je 44 karet. Část těchto karet vymění s jinými organizátory a tím umožní hrát českým hráčkám v cizině. To je další, mimořádně důležitý zisk. Pro konopišťský turnaj ale stále zůstane přes 20 míst pro české hráčky.

Logiku to má i proto, že nejlepší české golfistky dnes výkonnostně mají právě na tuto ligu, jsou schopny na LETAS hrát na předních místech - loni skončila na LETAS na Konopišti Tereza Melecká na druhém místě. Naopak na Ladies European Tour už nestačí, o americké LPGA si mohou – s výjimkou Kláry Spilkové - nechat jen zdát.

To platí i pro muže: nemůže být výmluvnější fakt, že v tomto týdnu na turnaji třetiligové Pro Golf Tour na Kaskádě hrálo přes třicet Čechů, přičemž hranici plánovaného cutu překročila plná polovina z nich! (Turnaj byl nicméně ukončen po dvou kolech, vítězem byl prohlášen Vítek Novák, druhý byl Petr Hrubý). I tento turnaj pořádala ČGF a jasně se ukázalo, že právě touto cestou má smysl jít. Bohužel turnaje druholigové Challenge Tour pořádané v Česku, nemluvě o prvoligové European Tour, jsou pro české hráče konkurenčně nedosažitelné: tady udělá cut minimum hráčů, výjimkou není situace, kdy jím neprojde z Čechů nikdo.

Je potřeba si stále připomínat sílu (či spíše slabost) českého sportovního golfu, brát v potaz to, že čeští golfisté i golfistky zatím nehrají tak dobře, aby se mohli porovnávat s širší evropskou špičkou. Je nutné držet se v realitě. Samozřejmě můžeme být jakožto golfoví diváci a fanoušci rádi, že se v Česku dnes koná velké množství golfových turnajů všech evropských tříd, ale význam pro růst sportovní úrovně našich hráčů mají hlavně turnaje sérií Pro Golf Tour či LETAS. Má to i logiku ekonomickou, kdy vynaložené prostředky jsou efektivně utraceny. Ostatně pyramidu je možné stavět pouze a jen odspodu.