WGM CZECH OPEN 2019 se dvěma velkými premiérami

WGM CZECH OPEN 2019 se dvěma velkými premiérami

Nikoliv jen jednu, ale rovnou dvě velké premiéry zažije letošní, již 6. ročník turnaje WGM CZECH OPEN v Berouně. Poprvé se na turnaji a poprvé v roli novopečeného profesionála představí Šimon Zach – nejlepší český amatér posledních let –, a poprvé se na turnaji představí první české golfové hodiny značky PRIM. Zach by také mohl být pro diváky jedním z největších taháků turnaje s dotací 600 tisíc korun. Druhým tahákem, tentokrát pro všechny hráče, by mohly být i originální golfové hodinky v limitované edici série Hole-in-one.


Letošní, v pořadí už šestý ročník se hraje od 1. do 4. srpna 2019, a stejně jako v předchozích pěti letech na hřišti golfového klubu Beroun. Ten předchozí posunul laťku kvality hodně vysoko a mimo jiné přinesl řadu rekordních zápisů…

„Každý rok se snažíme posunout turnaj kvalitativně o něco výš, organizačně i hráčským polem. I díky konkurenci loni padlo několik rekordů, ať už v hodnotě konečného skóre, nebo rekordu hřiště. Těšíme se, co přinese letošek, který ozdobí svým prvním startem Šimon Zach, který uzavřel svou amatérskou kariéru a u nás si odbyde premiéru jako profesionál,“ uvedl Pavel Suchánek, promotér turnaje a majitel pořadatelské společnosti WGM.

Třiadvacetiletý Zach ukončil úspěšně studia na University of Louisville, během nichž „stihl“ vyhrát i dva univerzitní turnaje a přidal ještě třetí titul z turnaje The Gobbler Amateur v Arizoně. Jeho maximem v amatérském světovém žebříčku WAGR bylo 116. místo a v roce 2016 obsadil skvělé třetí místo na mistrovství Evropy.

„Myslím, že golf zůstává stejný, míčky ani jamky se nemění se změnou mého statusu. Mám za sebou osmnáct let v amatérském golfu a těším se na změnu. Otevírají se přede mnou nové možnosti i nové výzvy. Na WGM Czech Open jsem dosud nikdy nehrál, i proto se hodně těším. Po Czech Masters a turnajích Challenge Tour je to nejkvalitnější golfový podnik v Česku, proto jsem zvědavý na novou konkurenci,“ prozradil Zach před svou profesionální premiérou.

A co ví o berounském hřišti? „Hrál jsem na něm jen dvakrát. Naposledy před několika týdny. A musím říct, že se mi hřiště líbí. Myslím, že by mohlo vyhovovat mojí hře. Je hodně otevřené, nabízí různé herní možnosti a mohla by tady padat nízká skóre,“ dodal Zach.

Šimon Zach také nově bude ambasadorem golfových hodinek, které vznikly z popudu promotéra turnaje Pavla Suchánka. Ze společného jednání vzešel nápad a finální produkt – limitovaná série 100 kusů golfových hodinek PRIM Hole-in-one. Golf se tak připojí k dalším sportům, které budou mít své oficiální hodinky. Za výrobou hodinek stojí společnost Prim Elton Hodinářská, za návrhem designu pak Aufeer Design. Premiéra a představení hodinek se odehraje v rámci předturnajového pro-am 31. července 2019 na berounském golfovém hřišti. Hodinky budou samozřejmě také jednou z cen za hole-in-one na jednom z místních tříparů.

Nízká skóre padala i v loňském roce. Vítěz Filip Mrůzek zakončil turnaj se skóre -22, což byl nejnižší výsledek během pětileté historie turnaje. K tomu přidal i 62 ran ve třetím kole, což je nový rekord berounského hřiště. O tom, zda padnou i další rekordy, tak opět rozhodne počasí. Stejně jako v loňském roce je hřiště kvalitně připravené, hratelné, relativně tvrdé a roughy nízké. „Hřiště nebudeme připravovat ani na to, aby další rekordy padly, ani ho nebudeme jakkoliv ztěžovat, abychom hráčům v jejich hře bránili. Obecně jsme zastánci názoru, že golf by měl všem přinášet radost, i těm, co ho hrají profesionálně,“ uvedl Vojtěch Matějček, prezident golfového klubu Beroun. „Jen se už stejně jako promotér Pavel Suchánek už teď nemůžeme dočkat, až turnaj propukne,“  dodal Matějček.

Mezi rekordy pátého ročníku se zařadilo 140 hráčů na startu prvního kola a 11 ran pod par nejlepšího amatéra, kterým byl Gordan Brixi. Ten nebude chybět ani letos. Vedle něho si v Berouně zahraje i další špičkový český amatér Hynek Groh, mezi přihlášenými je i čtrnáct golfistů ze sedmi zemí světa, letos poprvé i z Tuniska.

Turnaj má i své jistoty a tradice. Patří mezi ně nákladní vůz Tatra v hodnotě 3 milionů korun jako odměna za hole-in-one na jamce č. 6, a další ceny na všech tříparových jamkách na hřišti, včetně novinky, hodinek PRIM.

Další novinkou je proměna greenu na čtyřparové jamce č. 12, který prošel kompletní rekonstrukcí. „Je o trochu větší, snížili jsme jeho převýšení a díky tomu je na něm možné navrtat více pozic jamky. Stejně jako před rokem ale bojujeme se suchem a vysokými teplotami. Místy tady bylo skoro až 40 stupňů, ale věříme, že všechno zvládneme a připravíme opět kvalitní hřiště,“ konstatoval berounský greenkeeper Martin Šindler.