RYU: Žiju přeci jen jednou

RYU: Žiju přeci jen jednou

JEDNOU BY CHTĚLA VYHRÁT GRAND SLAM, ALE MÁ TAKÉ RÁDA HUDBU, BALET, RÁDA JÍ A JE TOHO MNOHEM VÍC: „ŽIJE PŘECE JEN JEDNOU“


SEZNAM VŠECH ÚSPĚCHŮ, KTERÝCH UŽ SO YEON RYU DOSÁHLA, BY BYL PĚKNĚ DLOUHÝ. Tahle 28letá dívka z Jižní Koreje se stala světovou jedničkou a na LPGA Tour si od roku 2012 vydělala přes 10 milionů dolarů. Na svém kontě má šest titulů, z toho dva z turnajů kategorie major, stala se nováčkem roku 2012 a nejlepší hráčkou roku 2017. Dostat se do blízkosti takto úspěšného sportovce není jednoduché, ale povídat si s ní je pak o to snadnější. Konverzace běží jako po drátkách a prozradí vám vše. Třeba to, jak sbírala odvahu při stolování, hledala podobnosti ve dvou kulturách nebo se v Americe učila jinému smyslu pro humor. Je hráčkou, která říká, že golf pro ni neznamená všechno, a myslí to smrtelně vážně.

S KEELY LEVINS

 

JAK JSTE SE VLASTNĚ NAUČILA GOLF? Mnoho dívek se v Koreji učí golf od svých rodičů, ale moji rodiče golf nehráli. Tak jsem se ke golfu dostala až ve druhé třídě díky kamarádce. To ona si vybrala golf jako mimoškolní aktivitu. A jednou řekla: „Musíme dělat něco spolu,“ a pak pokračovala, „tak pojďme na golf.“ V té době jsem ještě ani nevěděla, co to golf je – vlastně jsem jen s kamarádkou chtěla trávit víc času.

ROZHODLA SE POTÉ TAKÉ STÁT PROFESIONÁLKOU? Skončila s golfem v šesté třídě. Prostě poznala, že to není nic pro ni. Teď ale říká: „Možná jsem v tom měla pokračovat. Tvůj život vypadá skvěle.“ Mohu to jen potvrdit, i když ne vše je tak skvělé, jak vypadá.

CO JE NA VAŠEM ŽIVOTĚ NEJTĚŽŠÍ? Samota. Není to tím, že bychom se nekamarádili s jinými hráčkami – přátelíme se. Golf je hodně individualistický sport, takže když chcete něco s někým podniknout, nejdřív přemýšlíte o tom, abyste ho nerušili nebo mu nenarušili jeho program nebo cokoliv. Možná jen moc přemýšlíme, nikoho nechceme rušit, no a potom večeříme o samotě. Dřív jsem si myslela, že jen já takto uvažuju. Pak jsem zjistila, že všichni jsou na tom podobně. Máme teď takovou dohodu – nebát se požádat o cokoliv, pokud chcete něco společně podniknout, ale také se necítit špatně, když vás někdo odmítne.

JE TO TĚŽKÉ, PŘÁTELIT SE S NĚKÝM, S KÝM NA HŘIŠTI SOUPEŘÍTE? Profesionálkou jsem se stala, když mi bylo 17 let, a hned jsem vyhrála svůj první turnaj na LPGA v Koreji. Tím jsem si získala pozornost. A myslím si, že na mě některé hráčky začaly žárlit. Když vidíte někoho hned zkraje kariéry zvítězit, máte z toho samozřejmě radost, ale také vás to vede k myšlenkám: Aha, teď mezi nás přišla a hned vyhrála? Dřív mě to také napadlo a myslela jsem si, že mezi soupeřkami nemůže existovat přátelství. Pak jsem vstoupila na LPGA Tour a zjistila, že se hráčky o sebe dokážou hezky starat. Vyzdobí vám šatnu, když máte narozeniny; chtějí se bavit. I když spolu soupeříme, dokážeme si pochválit povedenou ránu, a i zatleskat jí. Naučila jsem se, že i moje největší soupeřka může být moje nejlepší kamarádka. Jestli nehrajete golf, těžko můžete pochopit, jak jsem se cítila, ale všichni okolo mě to pochopit dokázali. Tak jsem se mezi nimi začala cítit pohodlně, chodit s nimi ven a pochopit, co je ta pravá podstata sportu.

DĚLÁTE I JINÉ SPORTY? Začala jsem se v roce 2016 věnovat baletu. Vlastně vše, co děláme, je postaveno na lepším výkonu. Tréninky jsou čím dál více atletičtější, ale já chtěla zkusit něco víc holčičího a řekla si, že balet by mohl být zábavný.

POMOHLO VÁM TO V GOLFU? Popravdě, balet s golfem moc společného nemá. V golfu musíte pro lepší švih umět využít zem. Stejné to v podstatě je také u baletu. Když chcete hodně vyskočit, musíte vědět, jak se dobře odrazit. Je ale jedno, co dělám, vždy nějakou spojitost s golfem najdu. Až jsem se skoro lekla, že začínám být na golfu závislá.

CELÝ ČLÁNEK naleznete v červencovém vydání magazínu GOLF DIGEST C&S, které vyšlo ve čtvrtek 11. července 2019.