Zima je nejlepší čas zamakat už na sezoně 2020

Zima je nejlepší čas zamakat už na sezoně 2020

DRAHÁ ČESKÁ ZIMO, jak to tak vypadá, jsi už definitivně tady. Ty tvé krátké dny, a mám na mysli hlavně ty, kdy ani na chvíli za mraky neuvidíme sluneční paprsky, ty tvé studené větry a sníh a ta mrazivá rána a ještě navíc všechna ta naše milovaná a krásná, na několik měsíců uzavřená hřiště. Pro nás to bohužel znamená jediné – postupnou cestu do stavu golfové abstinence a deprese.


Na druhou stranu ta dlouhá česká zima nás může přimět, abychom se zamysleli, jak ten čas využít k přípravě na příští sezonu, a dali si předsevzetí, že v roce 2020 – a po změně handicapového systému – odehrajeme ta nejlepší kola v životě.

První a ta vůbec nejdůležitější věc je zůstat fit a v dobré fyzické kondici. Místo toho, než každé ráno vstávat s Twitterem, Facebookem či Instagramem nebo s nimi každý večer uléhat, je lepší tento drahocenný čas věnovat cvičení. Nohy, ramena, záda i krk je potřeba v zimě protahovat alespoň dvakrát za den. Tedy alespoň za předpokladu, že na jaře zase budete chtít rychle najít ten svůj starý dobrý, a hlavně protažený švih.

Perfektním příkladem golfové dlouhověkosti je Miguel Ángel Jiménez. Jednoduše proto, že jeho fyzická flexibilita je něco, na čem pracuje každý den. A musím připomenout ještě jednoho chlápka, Toma Watsona. V roce 2010 dostal pozvánku na turnaj Dubai Desert Classic. V té době mu bylo už 60 let a zahrál ve velmi větrném počasí první tři kola za 73, 71 a 70 ran. Před posledním kolem jsem ho nějakých 35 minut před startovním časem vyhlížel na drivingu, ale nepřišel. Vrátil jsem se do šatny, abych uklidil věci, které jsem nepotřeboval, a tam jsem ho potkal. Prováděl strečink, a pro mě naprosto nepochopitelným způsobem. Levou rukou se držel dvířek skříňky a pravou rukou si přidržoval nohu ohnutou až do výšky hlavy. Zůstal jsem z toho pohledu stát jako opařený. Zíral jsem na něj a nemohl jsem se ubránit otázce: „Vždycky jste na pružnosti takhle tvrdě pracoval, pane Watsone?“ Okamžitě jsem dostal odpověď: „Každý den, vlastně od svých dvanácti let, mladíku!“ A záhy pokračoval „Vždycky je lepší věnovat dvacet minut protahování všech svalů a obětovat driving než dvacet minut odpalovat míčky bez rozcvičení.“ Popřál jsem mu hezký den a on odkráčel rovnou na první týčko. Zahrál 68 ran a v turnaji skončil na děleném osmém místě. Skončil v top 10 na turnaji European Tour, v šedesáti letech! Tahle lekce od jedné z největších legend profesionálního golfu je jedna z největších, jaké jsem kdy dostal.

Jen tak mimochodem, ten turnaj tenkrát ve svých 46 letech vyhrál Miguel Ángel Jiménez. Od té doby jsem neodehrál snad jediné kolo, aniž bych se předtím pořádně rozcvičil a protáhl. I když jsem někdy musel obětovat pár ran na drivingu. A hádejte, co se od té doby stalo. Hrál jsem vždy skvěle. Co si z toho vzít za ponaučení? Pokud to funguje u jednoho z nejlepších hráčů, bude to fungovat i u vás. Cvičte třeba jen proto, že čím silnější se budete cítit fyzicky, tím silnější se budete cítit i psychicky.

Právě myšlení je další z oblastí, na které byste mohli zapracovat. Asi se zákonitě ptáte jak. Třeba čtením knih. Musím se přiznat, že jednou z nejlepších knih, jaké jsem letos četl a dají se použít i v golfu, je „The Pressure Principle“ od Davea Alreda [u nás k dostání v češtině pod názvem Pod tlakem za cenu od 228 korun – pozn. red.]. Pan Alred je bývalým hráčem rugby a momentálně patrně nejlepším mentálním koučem planety. Jedním z prvních golfistů, se kterými pracoval, byl v roce 2010 Luke Donald. Jen o rok později se Donald stal světovou jedničkou. V roce 2017 ho najal Francesco Molinari. O pár měsíců později Frankie vyhrál na European Tour, na PGA Tour a pak vůbec první major pro Itálii, The Open Championship v Carnoustie, a byl jedním z nejplatnějších členů vítězného evropského týmu v Ryder Cupu.

Zamyslete se nad tím i vy, udělejte něco pro sebe a tuhle knihu si objednejte. Už jsem ji doporučil na zimu i Kláře Spilkové a vím, že to je jedna z věcí, které by jí v příštích několika veledůležitých měsících mohly pomoci.

Vánoce se blíží strašlivou rychlostí a vy budete mít určitě nějaká skromná přání. Proč si tedy nenechat udělat radost něčím novým? Konečně najít pod stromkem nový putter, driver nebo sadu wedgí je vždy velmi vzrušující, nebo se mýlím?

 

– BASILE DALBERTO

CELÝ ČLÁNEK naleznete v listopadovém vydání magazínu GOLF DIGEST C&S, které vyšlo ve čtvrtek 7. listopadu 2019.