A zase Ostravice. Všudehrálům se líbí nejvíc

A zase Ostravice. Všudehrálům se líbí nejvíc

Všudehrálové mají ve svých preferencích ohledně českých hřišť jasno. Stejně jako loni vynesli ve svém hlasování na první místo Ostravici, na dalších místech se odehrály jen malé přesuny. Druhá je Ypsilonka, třetí Karlovy Vary. Na medailové pozice ale tvrdě dotírá kácovská Panorama, která se za poslední tři roky posunula ze sedmého na celkově čtvrté místo.


Spolek Všudehrálů v současnosti sdružuje 215 hráčů, každý z nich má odehráno 60 a více golfových hřišť po celé České republice. Každý Všudehrál může hlasovat v spolkovém hodnocení českých hřišť. Hlasuje se ve čtyřech kategoriích a udělují se body od 1 do 5 (maximum). Kategorie jsou Hra, Zázemí, Příroda, Atmosféra, z počtu udělených bodů v jednotlivých kategoriích se pak sestavuje celkový průměr, tedy absolutní vítěz.

Tím se stejně jako loni celkově stala Ostravice (4,44), druhá je Ypsilonka (4,34) a třetí Karlovy Vary (4,25). Hřiště tedy od sebe dělí vždy jen jedna desetina bodu. Ovšem čtvrtá Panorama ztratila na Karlovy Vary jen jednu setinu! Panorama přitom vyhrála dílčí kategorii Zázemí, kde porazila i dějiště European Tour Albatross (druhé místo), ovšem ztratila v Hře, kde skončila až patnáctá. Naopak Ostravice, Ypsilonka i Karlovy Vary se ve všech kategoriích umístily vždy v první desítce.

Na dalších místech se pak umístily Mariánské Lázně (5.), Dýšina (6.). Loreta (7.), Čeladná (8), Casa Serena (9.). Prestižní hřiště Karlštejn a Albatross obsadila celkově jedenácté, resp. dvanácté místo. Z „rodinných“ osmnáctijamkových areálů to nejvýše dotáhlo Čertovo Břemeno, které je celkově patnácté.  Za ním zůstaly třeba Konopiště, Kaskáda, Beroun, Kunětická hora a další velmi kvalitní areály.

Projevuje se zde komplexita hodnocení, kdy hráči zohledňují nejen kvalitu designu hřiště, dokonalost služeb, ale stejnou měrou i to, jaká je příroda v okolí a jak se zde celkově cítí. Kupříkladu v kategorii Atmosféra je právě Čertovo Břemeno páté, v Přírodě sedmé. Naopak ve zbylých kategoriích poněkud ztrácí. A devítka Grosshof je dokonce v kategorii Atmosféra hned na druhém místě, za Mariánskými Lázněmi. Naopak v Hře je Karlštejn v TOP 10 a Albatross je hned druhý za Ostravicí.

Devítijamková hřiště do celkových výsledků na předních místech nezasahují, platilo to i letos. Celkově se z devítek nejlépe umístil Grooshof na 29. místě, Lipiny na 33. a Kotlina je na 41. pozici. Na dalších místech jsou pak devítky Podbořánky, Štiřín, Hodkovičky, Ještěd, Janov a Svobodné Hamry.

Kdybychom všechny čtyři kategorie, v níž všudehrálové hlasují, rozdělili na „racionální“ sekci (Hra a Zázemí) a „emocionální (Příroda a Atmosféra), pak v Racio je vítězem Albatross před Ostravicí a Karlovými Vary, naopak v Emocio vyhrává Ostravice před Ypsilonkou a Mariánskými Lázněmi.

Stejně jako v předchozích ročnících nedoznávají tabulky zásadní změn, výrazných přesunů. Bodové rozdíly bývají poměrně malé. Například Kácov se v roce 2017, kdy bylo hřiště otevřeno, umístil na sedmé pozici, v roce2018 byl pátý a nyní je čtvrtý. Také Ostravice se od roku 2015, kdy Všudehrálové poprvé hodnotili, posunula nahoru. Ostatní hřiště z TOP 10 je málo mění své pozice.

Z 215 členů všudehrálského spolku již letos hlasovalo na 142, tedy skoro 70%. Limitem pro hlasování - 10% všech členů = 22 hráčů - se minimalizuje fakt, že pár hráčů by mohlo výrazně ovlivnit celkový výsledek. Čím více hlasujících, tím objektivnější je finální rezultát. Do hlasování byly zařazeny všechna osmnáctijamková a fětší hřiště v Česku z devítek jich nebylo zařazeno pouze šest.

Zajímavé bude hodnocení v příštím roce a dále, protože do hry vstoupí velké areály Twin Chapels v Praze – Vinoři a Oaks Prague jižně od hlavního města. A také by se měla veřejnosti v druhé půlce roku otevřít rodinná, ale profesionálně navržená pohledná osmnáctka ve východních Čechách v Dolní Dobrouči, poblíž Ústí nad Orlicí i Letohradu.

Oaks bylo otevřeno sice už letos jako devítka, ale nemělo zatím dostatečný počet hlasů, aby mohlo být do hlasování zařazeno. Pro každé hřiště musí hlasovat alespoň 10% Všudehrálů, v tomto případě to znamenalo minimálně 22 hlasujících. Tolik Všudehrálů na Oaks zatím nehrálo, hlasovalo pouze sedm členů. Ovšem pozor: tito hlasující udělili hřišti v položce Hra tolik bodů, že by Oaks celou kategorii vyhrálo. A areál by se umístil také v TOP 10 celkového hodnocení. Uvidíme tedy, jak nová hřiště zamíchají pořadím v příštích letech.