Po výpadku favoritů vyhrál světovou jamkovku Billy Horschel

Po výpadku favoritů vyhrál světovou jamkovku Billy Horschel

Světová jamkovka (Dell Technologies Match Play) je klasický, zábavný a atraktivní formát, přesto se hraje jen jednou za rok. O to více si ho hráči i diváci užívají a zároveň slouží jako příprava na Ryder Cup. Letošní ročník byl v mnoha směrech překvapivý, hlavně mimořádnými výkony papírově slabších hráčů. Ze skupin se dostal jen jeden hráč z top 20 a v semifinále byli dva nováčkové. Z vítězství se ale nakonec radoval zkušený Billy Horschel, vítěz FedEx Cupu 2014.


Jamkovka se po roční pauze hrála opět v Austinu v Texasu. Toto hřiště z dílny Peta Dye je pro tento formát velmi vhodné – hodně vody, taktické jamky, které se dají hrát více způsoby nebo občas silný vítr. Zúčastnilo se ho 64 hráčů podle postavení ve světovém žebříčku se zohledněním zraněných borců jako např. Koepky. Turnaj trval celkem pět dní a byl fyzicky i mentálně náročný – první tři dny se hrálo v 16 skupinách po čtyřech (nasazovalo se podle žebříčku) stylem každý s každým, kdy pouze vítězové skupin postoupili do vyřazovacích bojů. Víkend pak byl klasický vyřazovací pavouk a čtyři nejlepší museli odehrát během soboty a neděle celkem čtyři zápasy.

O kuriózní situace a překvapení nebyla nouze. Rory McIlroy první den trefil vodu i na jamce, kde žádná není – skončil až v bazénu na sousedním pozemku. Hrál s mistrem jamkové hry Poulterem a jasně prohrál. Jordan Spieth zase na 13. jamce trefil green jamky č.15 v okamžiku, kdy tam právě puttoval Cantlay… První den vyhrálo jen 6 hráčů z top 16. Ve čtvrtek zase Si Woo Kim trefil na 13. jamce (ta byla nejzábavnější, hodně hráčů na tomto vodním kratším čtyřparu trefovalo driverem green, třeba Garciovi se to povedlo hned dvakrát velmi dobře) tribunu a od ní se míček zastavil těsně nad vodou. Mnoha borcům se nedařilo, zklamáním byly výkony Thomase, Hovlanda nebo Morikawy. Naopak známí jamkovkáři byli ve svém živlu – Poulter, Fleetwood, Kisner (minulý vítěz) nebo Kuchar (minulý finalista).

V pátek se rozhodovalo o vítězích skupin a osmkrát muselo pomoci playoff hrané stylem náhlá smrt. Málem infarkt dostal Lee Westwood na čtvrté jamce rozehrávky s Garciou, který rozhodl ranou turnaje – hole-in-one. Pouze Poulter a Kuchar vyhráli všechny tři zápasy. Ze 16 postoupivších bylo hodně nízko nasazených hráčů, čest golfistů z top 20 zachraňoval jen Jon Rahm. Nepostoupil ani Dustin Johnson, kterého v závěru porazil Kevin Na.

Už v osmifinále skončil Ian Poulter, kterého vyřadil ve skvělé formě hrající nováček Scheffler, dokonce nevyhrál ani jednu jamku. Úchvatný obrat předvedl Harman, který po pěti jamkách duelu s Bubbou Watsonem prohrával o čtyři, ale po sérii osmi birdie zápas otočil. Nejvyrovnanější bylo utkání Kuchara se Spiethem, kdy rozhodl až Kucharův putt na poslední jamce. Ve čtvrtfinále kupodivu prohrál Garcia s talentovaným Perezem a také Fleetwood, který smolně vypadl s Horschelem díky outu na první jamce playoff.

V semifinále nebyl žádný hráč z top 30, postoupili do něj jediný Evropan Perez a tři Američané – Kuchar, Horschel a Scheffler. A to Perez a Scheffler hráli tento turnaj poprvé v životě… Horschel porazil Pereze 3:2 a dosud pohodově hrající Kuchar těsně prohrál se Schefflerem, kterému pomohlo vítězství na 17. jamce. Veterán Kuchar si aspoň spravil chuť získáním třetího místa, když vedl už o čtyři jamky a odrazil lepšícího se Pereze. Zkompletoval tak medailovou sbírku na tomto turnaji. Pereze pravděpodobně uvidíme v září jako člena evropského týmu Ryder Cupu. Finále začal lépe Scheffler, pak mu ale došla šťáva, začal více chybovat a zkušený Horschel toho využil. Oba finalisté už byli unaveni a nepředváděli svůj nejlepší golf. Horschel definitivně rozhodl na 17. jamce. Toto vítězství je jeho šesté na PGA tour a druhé nejcennější po FedEx Cupu a obohatilo jeho konto o 1 820 000 USD před zdaněním.

Tento týden zůstaneme v Texasu na Valero Texas Open, ale vracíme se ke klasickému formátu na rány. Obhajovat bude Corey Conners. A hned další týden nás už čeká vytoužené Masters v Augustě, kde naposledy excelovala světová jednička Dustin Johnson.