Již brzy vyjde unikátní publikace mapující český golf

Již brzy vyjde unikátní publikace mapující český golf

Český golf bude mít knihu, která je v oblasti naší sportovní historiografie událostí. Na přelomu dubna a května 2022 přichází na trh publikace s názvem ČESKÝ GOLF / HISTORIE OD ROKU 1990 DO SOUČASNOSTI, která komplexně a detailně mapuje vše, co se v této oblasti za poslední tři desítky let odehrálo. Jejím autorem je golfový publicista a historik Andrej Halada a rozsah práce hovoří sám za sebe: přes 400 tiskových stran velkého formátu a k tomu 800 fotografií, včetně četných tabulek, statistik a přehledů.


Publikace ČESKÝ GOLF / HISTORIE OD ROKU 1990 DO SOUČASNOSTI vychází pod hlavičkou edice Universum v nakladatelství Euromedia Group. Generálním partnerem knihy je Česká golfová federace. Kniha mapuje dění na domácí golfové scéně od roku 1990 do dnešních dnů v celkem čtyřech hlavních částech a 23 kapitolách. Cena knihy je 1 290 korun, v internetových knihkupectvích booktook.cz a luxor.cz je k dostání za 1 032 korun. Knihu už je možné objednávat.

V úvodní části knihy je stručně zachycena historie golfu jako hry a také minulost českého a československého golfu mezi roky 1905-1989. Druhá část je věnována českému golfu v období nových počátků mezi roky 1990-2000. Třetí část popisuje dění v klíčových letech velkého rozvoje 2001-2012, čtvrtá část pak mapuje události od roku 2013 do současnosti. V závěru jsou četné statistiky a přehledy týkající se jak hráčů, tak českých hřišť.

Jednotlivé kapitoly popisují prakticky veškeré aspekty existence golfu v Česku po roce 1990. Je tu zobrazen vznik a charakter více než stovky golfových areálů, které byly u nás mezi roky 1990-2021 postaveny. Dále je tu zachycen zrod a práce České golfové federace, život golfových klubů, sportovní turnaje včetně turnajů profesionálů. Popsány jsou ekonomické otázky, také kolik golf stál a stojí, zda je drahý či nikoli. Nechybí ani golf v médiích, ekologické otázky či sociologická témata. Text není jen popisem událostí, ale také jejich výkladem, analýzou. Odpovídá například na klíčovou otázku: Proč se golf v České republice prosadil ze zemí bývalého východního bloku nejvíce?

Kniha přináší i portréty nejvýznamnějších osob v golfové komunitě (např. první prezident ČGF Hanuš Goldscheider a další osobnosti), představuje nejlepší domácí hráče či české golfové architekty. Obrazově je tu zachycena i početná galerie známých rekreačních hráčů (hokejisté, fotbalisté, umělci atd.), nechybí ani kapitola popisující mnohdy nejednoznačné setkávání sféry golfu, politiky a byznysu.

Autor Předmluvy Prokop Sedlák, člen Síně slávy a někdejší viceprezident České golfové federace, o knize soudí: „Vzniklo dílo obdivuhodné rozsahem i zpracováním. Každý český golfista, který v této době, tedy během tří desítek let, golf hrál či ho začal hrát, oblast sledoval, zde najde skutečnosti a děje, ve kterých zanechal své stopy.“ A jeho kolega, rovněž člen Síně slávy českého golfu, Karel Vopička, dodává: „Je to pečlivě, a hlavně pravdivě zmapovaná minulost českého golfu, zachovaná pro budoucnost. A příjemně se to čte.“

Andrej Halada popisuje zrod publikace slovy: „Myšlenka na napsání mě napadla asi před deseti lety. Sbíral jsem materiál a hodně promýšlel, jak téma uchopit a co všechno by tam mělo být. Psát jsem začal na konci roku 2020, následoval výběr fotografií plus grafická příprava knihy. Publikace šla do tisku na konci března 2022.“

O náročnosti práce autor říká: „Vzhledem k rozsáhlosti materiálu to bylo jako stavba golfového hřiště, a rovnou velkého osmnáctijamkového. Jen jsem tohle dílo nestavěl buldozerem, ale slovy. Sám se divím, jak jsem něco takového vůbec mohl vytvořit. Kde se ve mně vzala ta energie? Ale ohromně mně to bavilo. Věděl jsem, co chci říct a díky třicetileté publicistické praxi jsem také věděl, jak to říct.“

Halada koncipoval text jako objektivní zprávu o českém golfu, autorský pohled je však nepřehlédnutelný. To jen přispívá k živosti i přitažlivosti textu. Výrazným prvkem jsou fotografie, kterých je tu na 800. Také každé české hřiště vedené ve statistkách České golfové federace zde má svoji pasáž a fotografii, u větších areálů i několik snímků, navíc velkých formátů. Už jen prohlížení a listování knihou poskytuje čtenáři mimořádný obraz o celé sféře.

Publikace rovněž představuje golf všem, kteří ho zatím nehrají. Je tak vedle své informační roviny i atraktivním propagačním nástrojem. Ukazuje český golf v celé jeho šíři a rozmanitosti. V obecné rovině to Halada vystihuje v Úvodu: „Golf je hrou krásnou i s charakterem. Hraje se v přírodě, která je upravena do úhledné parkové podoby, esteticky ho dotváří ladnost švihu a klid chůze. Na golfisty je při hře hezký pohled. A svojí povahou je postaven na principu fair play, na zdrženlivosti a gentlemanství.“

Český golf tak získává publikaci, která by mu měla dělat čest i dobré jméno. Jak uvnitř golfové komunity, tak i mimo ni, mezi všemi, kteří mají vztah ke sportu a sportování. A těch v České republice rozhodně není málo.