Na Ypsilonce padaly golfové rekordy

Na Ypsilonce padaly golfové rekordy

Kolik času může čtyřčlennému týmu zabrat uhrání pětiparu? Třeba osmnáctky na Ypsilonce? Od středy 11. května už víme odpověď: Jde to pod minutu. Vítězná sestava IMP Jablonec zvládla 404 metrů dlouhou jamku s navrtáním v zadní části za 46 sekund! Osm týmů se utkalo o rekordy i o mistrovské tituly ve třech odlišných disciplínách speed golfu a bylo se na co dívat!


Už v zimě zrušil promotér Česká 1 letošní jarní Pro Golf Tour. Důvodem rozhodnutí byla nejistá covidová situace v lednu a únorový konflikt na Ukrajině. Nechtěl ale nechat květnový termín „ležet ladem“ a tak přišel s golfovou specialitou: speed golfem. Původní myšlenka byla hrát na čas jamku číslo 18 (pětipar), ale s ohledem na dlouhou cestu některých týmů bylo rozhodnuto zařadit do soutěžního dne disciplíny tři. Krom zmíněné osmnáctky na čas ještě paralelní golf na jamce číslo 9 a týmový rychlogolf na první ypsilonské devítce (tedy jamky 1 – 9, hodnocení kombinace času a počtu ran).

První disciplínou tedy byla týmová soutěž na čas na jamce č. 18 (pětipar, 404 m ze žlutých odpališť). Jeden hráč byl na odpalu, na povel startéra „Start“ vstoupil na odpaliště a uvedl míč do hry. Zároveň s povelem se spustily stopky. V dopadové zóně čekal druhý hráč týmu a jeho úkolem bylo dlouhým železem dostat míček co nejblíž ke greenu. Tam čekali dva další členové, jeden s wedžemi pro příhru a druhý s putterem. Každý týmový pokus mohl mít maximálně 8 úderů, za každý případný další úder by se připočítalo 10 vteřin, ale k tomu ani jednou nedošlo. Každý tým měl dva pokusy a případně jednu opravu. Vítězný tým IMP dosáhl svého rekordního času 46 vteřin právě v opravném pokusu.

paralelním golfu na jamce č. 9 pavoukem dlouho nejlépe procházel tým IMP, který už měl na kontě vavříny z osmnáctky, ale zaváhal s narychlo poskládaným týmem R. Vrátného (doplnili pracovníci a přátelé Ypsilonky) a tyto týmy se pak potkaly ve finále (kam se dalo postoupit i s jednou porážkou). Ve finále už se golfový um projevil naplno a IMP Jablonec dominovali podruhé.

Ve třetí disciplíně (prvních 9 jamek Ypsilonky se startem po 10 minutách) si největší naděje na úspěch dělal tým České 1 vedený Pavlem Krenkem, protože dokázal zmobilizovat 9 hráčů včetně Romana Šebrleho, ze všech týmů zdaleka nejvíc. Měli i nejpropracovanější strategii, připravovali ji speciálně několik dní a počítali s komplikovanými přeběhy hráčů mezi jamkami. Bohužel vyspělá strategie narazila na dravé golfové mládí kynžvartského týmu, který na poslední jamce Krenkův tým dokonce předběhl. Výsledek vítěze z Kynžvartu: 22 minut a +5! Výsledek disciplíny se skládal z kombinace času a dosaženého (co nejmenšího) počtu ran a „Maho“ tým dominoval v obojím.

Rekordní výkony byly pečlivě zadokumentovány a promotér Česká 1 pracuje na jejich zápisu do oficiálních záznamů.

Na základě vynikajících výsledků promotér na místě udělil divokou kartu na srpnový podnik Pro Golf Tour Matěji Mňahončákovi z týmu Kynžvartu.

Výsledky:

  1. disciplína: jamka č. 18 na čas: 1. IMP Jablonec 46 vteřin, 2. Kynžvart 55 vteřin, 3. Ypsilon 55 vteřin, 4. CzechOne 56 vteřin
  2. disciplína: paralelní golf na jamce č. 9: ve finále pavouka hraném na dvě rundy zvítězil tým IMP Jablonec nad „Radovan Vrátný’s Old Boys“ ve výsledcích tedy prezentovaným jako „Kanonenfutter“.
  3. disciplína: jamky 1 – 9, start po 10 minutách (na čas i na počet ran): 1. Kynžvart (Mňahončák, Mňahončák, Pavlík, Pavlík) 22 minut, výkon +5. Další pořadí: IMP Jablonec, Ypsilonka, CzechOne.

Srpnový podnik Pro Golf Tour v Západních Čechách proběhne 26. – 28. 8. na hřišti v Kynžvartu. Finanční dotace pro úspěšné hráče bude opět 30.000 Eur. Program bude tradičně obohacen o partnerské turnaje a gurmánská setkání.

Radovan Vrátný