Zaslouženě politá šampaňským

Zaslouženě politá šampaňským

STÁL JSEM ASI deset metrů od Jany Melichové při jejím vítězném puttu na letošním Tipsport Czech Ladies Open. A stejně jako všichni okolo jsem po hrobovém tichu propukl v jásot. Byl to krásný sportovní zážitek, jaký se nemusí opakovat. Dvě české reprezentantky na prvních dvou místech a celkem osm hráček, které zasáhly do nedělních finálových bojů.


V individualistickém golfu je vědomí sounáležitosti i vzájemné podpory důležité

Andrej Halada

Velké úspěchy jsou zásadním prvkem pro popularitu daného sportu v zemi; to je celkem samozřejmá pravda. Ovšem řekněme si také po pravdě, že jenom golfové majory – stejně jako v tenise grandslamové výhry, hokejové a fotbalové medaile na MS, v atletice olympijské medaile – jsou tak velkými událostmi, aby je běžný sportovní divák registroval a docenil. Takové úspěchy v podání českých golfistů a golfistek však zatím nepřicházejí a v dohledné době asi ani nepřijdou (Nelly Korda je česko-nečeskou výjimkou). Z tohoto úhlu pohledu – a při vědomí, že v Berouně nehrála úplná evropská špička (natož světová) – také není vítězství Jany Melichové a druhé místo Kláry Spilkové až takovým triumfem, za jaký bychom ho rádi považovali.

Jenže tento úhel pohledu jsem při nedělním finále, kdy jsem Janu Melichovou sledoval zhruba na polovině jamek, nevnímal. Nechal jsem se rád vtáhnout atmosférou turnaje, kdy se český golf zase posunul o stupeň výše. Z dlouhodobého hlediska ani nelze zvyšování úrovně českého sportovního ženského golfu nevidět. Ano, někomu se může zdát, že český golf stále nedosahuje vrcholů. Někdo ale může oprávněně tvrdit, že cesta nahoru je vždy dlouhá a musíme být trpěliví.

Jana Melichová mě v ten den zaujala několika věcmi. Především tím, že hrála bez kedíka. Byla na to sama, a přesto dokázala svoji premiérovou cestu za titulem dotáhnout do finiše. Také se často otáčela směrem k divákům, kteří ji intenzivně podporovali, povzbuzovali a tleskali jí. Určitě si těmi pohledy dodávala sebejistotu, čerpala z nich energii. Zaujala mě i svojí řečí těla, respektive jistotou a vyrovnaností. Její golf byl spolehlivý, připadala mi herně vyzrálá a zodpovědná. Je také pravda, že jí je už 24 let. Rozdíl mezi hráčkou například devatenáctiletou a čtyřiadvacetiletou už bývá docela velký, především v psychice.

Nešlo ale jen o Melichovou. Také Klára Spilková potvrdila, že je hráčkou s vysokým kreditem. A dokázala to nejen v Berouně druhým místem, ale i následně na Amundi German Masters desátým místem. Nabízí se logická otázka, zda Spilkové nesvědčí Evropa a evropská ženská túra více než působení v USA. Ani na LPGA, ale ani na druholigové americké Epson Tour nemá takové výsledky. Spilková po dvanácti letech na profesionálních turnajích má o čem přemýšlet. Kudy a jak dál v kariéře – a možná i v životě?

Sára Kousková byla v Berouně třináctá, v Německu dvacátá druhá. Letos přestoupila k profesionálům, a kdyby takto pokračovala dál, tedy umisťovala se v top 25, bylo by to dobré. Kouskové je 23 let a podobně jako Melichová tedy už může čerpat ze silnější mentální základny. Zároveň je ale ještě dost mladá na to, aby mohla jít herně technicky nahoru. A jsou tu další hráčky: Kristýna Napoleaová, Tereza Melecká či Denisa Vodičková.

Berounský turnaj, jakkoli mívá oproti mužskému Czech Masters na Albatrossu menší diváckou kulisu (a také trochu střídmější společenský šum okolo) a jakkoli sem nepřijelo to úplně nejlepší z evropského golfu, mi dává smysl. Jeho rozpočet i prize money nejsou přemrštěné – je to akce v řádu několika desítek milionů korun. Místo konání je důstojné a hřiště má také délkovou rezervu, takže ho lze udělat obtížnější, než tomu bylo nyní. I nadále je šance, že české hráčky tu budou úspěšné.

Jedna vlaštovka jaro nedělá, psal jsem kdysi, když Spilková úspěšně kráčela jednotlivými ročníky Ladies European Tour, včetně výhry na marockém turnaji v roce 2017. Nyní se těch vlaštovek objevilo… když ne úplné hejno, tak slušná skupina. Spilková byla osamocenou bojovnicí a všechna čest, co dokázala. Její následovnice budou mít oproti ní tu výhodou, že se mohou už opírat o početnější kolektiv. V golfu, který je individualistickým sportem osamocených bojovníků a bojovnic, je vědomí pospolitosti, sounáležitosti i vzájemné podpory velice důležité. Když jsem viděl, jak Melichovou po vítězném puttu skrápí šampaňské, které na ni stříkalo z lahví od celé party českých hráček, jejích kolegyň, byl to příjemný pohled. Czech Ladies Open byl svátek všech českých hráček, ne jen vítězného dua.