Novým šéfredaktorem Golf Digest C&S je Andrej Halada, chce zviditelnit českou scénu

Novým šéfredaktorem Golf Digest C&S je Andrej Halada, chce zviditelnit českou scénu

Novým šéfredaktorem české verze amerického golfového časopisu Golf Digest se stal golfový publicista a historik Andrej Halada. Časopis chce posílit o větší počet témat z českého golfového prostředí.


Andrej Halada se stal šéfredaktorem Golf Digest C&S na počátku letošního roku. První číslo roku 2023, které vychází nyní na počátku února, již vznikalo pod jeho vedením.

„Naším cílem je udržet vysokou úroveň časopisu a přidat zároveň více témat z českého prostředí,“ říká Halada. „Chtěli bychom sledovat dění nejen na české sportovní golfové scéně, kde se především ženám daří, ale mapovat domácí golf v co nejširším záběru. Tedy například články týkající se českých hřišť, ekonomiky jejich provozu, vztahu s ekologickou problematikou atd. Zkrátka nepřijde ani rekreační golf a témata s ním spojená.“

Andrej Halada vystřídal ve funkci Robina Drahoňovského, který časopis vedl předchozích osm let. V minulosti Halada působil jako novinář v týdenících Mladý svět a posléze Reflex, pracoval také v TV Public, s Golf Digest C&S intenzivně spolupracoval již od roku 2015. Golfu se věnuje od roku 2004, je rovněž autorem tří knih s touto tematikou: Golf křížem krážem po Česku (2008), Golfová hra v proměnách času (2017) a především reprezentativní čtyřsetstránková publikace Český golf. Historie od roku 1990 do současnosti (2022).

Hned v prvním letošním čísle Golf Digest C&S najde čtenář velkou porci článků o domácím golfovém dění. Jedním z hlavních článků je sedmistránkový materiál „Narodila se v Marsu i v Klánovicích“, který připomíná letošní 30. výročí založení České golfové federace. Článek obsahuje i unikátní listiny, prezenční podpisové archy všech účastníků konference, na které byla ČGF dne 27. února 1993 založena.

Dalším článkem je obsáhlý rozhovor „Legendární Karel“. Někdejší dlouholetý šéf sportovně-technické komise České golfové federace Karel Vopička zde hovoří nejen o situaci po roce 1990, ale vyjadřuje se i k dnešnímu stavu. „Cesta registrací všech hráčů už není aktuální, organizovanost všude ustupuje jisté volnosti a možnosti výběru,“ říká Vopička. Vzpomíná i na dobu před rokem 1989 a na to, kdo z tehdejších hráčů spolupracoval s StB: „Nebylo jich mnoho, ale v každém klubu se vědělo, před kým se může hovořit otevřeně a před kým ne. V některých případech se po zveřejnění svazků skutečně potvrdilo, že donášeli.“

Vedle českých materiálů nadále zůstává stěžejním prvkem Golf Digest C&S část, která je přebírána z americké verze časopisu (vychází již od roku 1950). V letošním prvním čísle jde například o články věnované souboji americké série PGA Tour se saúdskoarabskou LIV Golf, čtenář zde ale najde i unikátní reportáž z turnaje, který se odehrál na nejvýše položeném golfovém areálu světa, na hřišti Mustang v nepálském Lo Manthangu ve výšce 4 645 metrů nad mořem.