Lepší je patrně vědět, co nechceme

Lepší je patrně vědět, co nechceme

Kdyby tak měl člověk gumu na vzpomínky! Bylo by mu na hřišti líp


TAK NÁM SKONČILA sezona. Nebudu ale patrně jediný, koho někdy napadlo – protože mu to letos moc nešlo nebo se trochu přehrál: Co kdyby ta příští už nezačala? Dal bych si od golfu na čas pokoj. Zkrátka ty zazimované hole na jaře ze sklepa nevytáhl. Nechal je odpočívat a handicap třeba rok spát. Tak nějak nevěřím, že by se nás nenašlo víc. Těch, kterým se tahle myšlenka v hlavě narodila a díky ní se jim alespoň na chvíli ulevilo. Uvědomili si, že aby o golf definitivně nepřišli, musí si od něj umět i odpočinout.

Kamarád se mě nedávno zeptal: „Hele, nejsme už dost staří na to, abychom hlavně věděli, co nechceme?“ Zajímavá otázka. Zvláště v kontrastu toho věčně omílaného: Hlavně musíš vědět, co chceš! Mít plán! Ten kamarád golf nehraje, nikdy ho ani nevyzkoušel a spojit tu otázku s golfem by ho prav- děpodobně nikdy nenapadlo. Možná se ale náhodou trefil a odpověď nechal hledat mne. Není právě golf o tom, vědět, co nechceme? Nejdeme na něj tak nějak z opačného konce?

Blíží se konec roku a čekají nás – i ty, kdo to veřejně nepřiznají – ta pitomá předsevzetí. Každému hlavou proběhne pár nápadů, co by se dalo v příštím roce změnit nebo udělat lépe. Budeme bilancovat a přehrabovat se v paměti vším tím nepovedeným a nedosaženým. To je velká chyba, a pokud se s tím už jednou provždy nedokážeme vypořádat, budeme se tím brodit za rok znovu.

Všichni mi tvrdí, že bych na hřišti neměl myslet negativně: Mysli pozitivně! Tak jasně, dobrá rada, ale jak na to?

Pořád vidím tu úzkou fairway, aut po pravé straně, bunker před greenem (moje soukromé strašidlo), kluka, co ani neumí pozdravit, a toho věčně naštvaného marshalla...

Ale na druhou stranu je to moje chyba, že se takovými hloupostmi vůbec zabývám, nevezmu gumu a z hlavy je nevymažu. Ty myšlenky: hlavně to nevyhoď doleva, nezatáhni doprava nebo do bunkeru, nenech se tím straši- dlem rozhodit, hele, schválně, že zase nepozdraví, a nevěřím, že by se někdy jen usmál a byl milý...

Možná měl kamarád pravdu a lepší by bylo vědět, co nechceme. Místo naivních předsevzetí si to s těmi špatnými vzpomínkami napřed a jed- nou provždy vyříkat a zbavit se jich. Do dalšího roku, nebo na hřiště, si je už s sebou netahat.

Znáte to patrně sami: To, co jste provedli na jamce minulé, je – v tom lepším případě – zapsané a nedá se (no i když...) vygumovat. Je to potřeba zapomenout, z hlavy dostat. A tak by to mělo být i s tím přelomem dvou sezon. Koho by zajímalo, jak jste v loňském roce hráli, když o tu drobnou sázku jde právě teď!

Asi by to chtělo začít odzadu. Trochu si to v hlavě prosít a nechat v ní jen to, co za něco stálo, a zbytek vysypat. Nechme se překvapit, co nám příští rok přinese. Tak nějak se najednou, ani nevím proč, začínám zase na další sezonu těšit.